• MatteusMamma86

    Vill ha barn, men inte med honom men jag vill dela mitt liv med honom. Tips eller stöd ngn?

    Jag vill gärna bli gravid nu, MEN jag vill troligtvis inte ha barn med min sambo, jag vill dela mitt liv med honom men nog inga barn eftersom jag anser att han gör skillnad på våra barn vi har idag.
    Han har en dotter på lite mer än 2 år från ett tidigare förhållande och jag har en son som blir 2 i januari sedan ett tidigare förhållande.
    Jag längtar efter att bli gravid, men ser inte min sambo som den rätta fadern men som mannen i mitt liv.

    Han behandlar barnen olika, är sur och ibland elak mot min son medans hans dotter ska behandlas som en prinsessa.
    Hon får sova i vår säng eftersom hon bara är här mån-ons och inte är van vid att vara på samma ställen eftersom hennes mamma är omogen och partar hela tiden och lämnar iväg dottern till olika personer mitt i natten för att festa.
    Medans jag är struktur och palaneringsmamma och inte gör ngn större skilnad, båda ska få lika, båda ska läggas samtidigt osv.
    Min son har inrutat mönster men inte hon eftersom mamman går upp när hon känner för det osv.
    Visst gillar jag oxå att sova länge men min son är morgonbarn så det blir aldrig av.
    Min sons pappa bryr sig inte om sin son så Matteus har bara min sambo, som han gillade jätte mycket i början men nu är rädd för och vågar inte vara ensam med honom.
    Min sambo är inte elak, men däremot orättvis och skäller ibland på Matteus för att han kanske trillat och då skriker, min sambo hatar skrikiga barn men hans egen dotter får skrika som en stucken gris vilket hon ALLTID gör.

    Usch, kanske bara vill skriva av mig men jag känner mig orättvist behandlad och framförallt min son...

    Men nog längtar jag efter barn alltid, men även min sambo har sagt att han inte vill ha barn med mig eftersom jag är en surkärring ibland, inte konstigt ju eftersom jag precis blivit arbetslös eftersom jag inte fick vikariatet (sist in, först ut)
    Jag går hemma, han vill att den som är hemma städar och lagar mat så jag gör detta men när det är gjort har jag inget att göra och går mig själv på nerverna och tänker för mycket vilket gör mig på dåligt humör och deppig.
    Dessutom bor jag i Höör, en ny (by) för mig som jag inte riktigt känner då jag flyttade in i juni och har inga vänner i närheten.
    En har precis fått barn och vill inte att min son kommer på besök pga smittorisker och de andra är antingen för tråkiga eller har flyttat ifrån skåne.

  • Svar på tråden Vill ha barn, men inte med honom men jag vill dela mitt liv med honom. Tips eller stöd ngn?
  • Redgreen
    MatteusMamma86 skrev 2008-10-25 16:59:10 följande:
    Vi bor i ett hus i ett litet samhälle.Min sambo har blivit mycket bättre sedan jag sa åt honom på skarpen.Jag älskar min sambo och tänker inte göra slut eller leva som särbo.Jag tycker mer och mer om hans dotter men hon kommer inte bo hos oss mer än ett par dagar i veckan.Min sambo vill inte vara boförälder eftersom han har inte tid då han jobbar mycket och på obekväma tider.När jag börjar jobba igen så lär jag ha fullt upp med mitt eget och min egen son.Jag älskar min son och har aldrig varit elak mot honom och min sambo har aldrig lagt sin hand på honom heller.Han accepterar min son, däremot har han sagt dumma saker till honom/om honom men det är det förhoppningsvis slut med nu.Att jag inte vill ha barn med min sambo är pga dessa saker jag nämnt tidigare.Om vi skulle få barn så tror jag inte att han hade varit elak mot vårt gemensamma, men alla äldre syskon känner sig utanför när det kommer ngt nytt i huset.Sen har jag nog att göra med min egen son och ett barn kan väl räcka förrutom hans dotter, det är ju 2 barn här ibland.2 barn i nästan samma ålder för det skiljer 4 månader på de 2.Vi är fortfarande unga båda två och ett barn till nu är det inte läge för även om jag kan känna att det är rätt för min och min sons del.Kanske när barnen är 5-7 år om jag vill ha fler då.Just nu är Matteus mer än nog.Ang möblerna så kan jag håller med om att man skall anpassa hemmet efter barnen men å andra sidan så vill man ha det fint och det ska det kunna vara oxå även om jag tycker att möblerna är onödigt dyra.Jag själv kör en skruttibang bang bil för att jag själv är ganska snål och för att jag hellre kör tills skiten går isönder och för att jag har en son som alltid skitar ner så varför skaffa fin bil?Min sambo däremot vill ha dyra bilar, vilket oxå är kul men då måste barnen vara rena från dagis.
    Tycker som många andra: Varför är du ihop m honom när han beter sig så?
  • MatteusMamma86

    Men vad ni tjatar, jag gör INTE slut.
    Jag tror på en förbättring och den är redan igång.
    Det kommer aldrig kontaktas ngn familjerådgivning, det behövs inte.
    När jag gjorde denna tråden så hade jag problem och jag skrev bara upp de värsta och det som jag irriterade mig på, jag har gett mig på min sambo om detta och han lägger av.
    Han har blivit mycket bättre, tagit mera ansvar osv.
    Däremot så kommer han ALDRIG bli min sons pappa.
    Jag tvingar inte min sambo att gilla min son, det får komma som det kommer för man kan INTE tvinga ihop två individer.
    Som att vända på 2 magneter så att de har sina likadana poler mot varandre, de flyger bara isär om man pressar.
    Man måste vända på den ena för att det ska fungera.
    Jag har vänt på min sambo nu och vardagen flyter på mycket bättre.
    Men ngn familjerådgivning lär det aldrig bli, har det gått så långt att man måste blanda in en individ till (som dessutom är helt främmande) så är det inte lönt att ha ett förhållande.
    Där är jag och min sambo eniga.
    Inget särbo heller, kan man inte leva ihop så ska man inte.
    Vi kan leva ihop vi har alltid fått vardagen att gå ihop även om hjulen inte varit smorda alltid och det gått trögt.

  • Moonis
    MatteusMamma86 skrev 2008-10-27 10:20:07 följande:
    Men vad ni tjatar, jag gör INTE slut.Jag tror på en förbättring och den är redan igång.Det kommer aldrig kontaktas ngn familjerådgivning, det behövs inte.När jag gjorde denna tråden så hade jag problem och jag skrev bara upp de värsta och det som jag irriterade mig på, jag har gett mig på min sambo om detta och han lägger av.Han har blivit mycket bättre, tagit mera ansvar osv.Däremot så kommer han ALDRIG bli min sons pappa.Jag tvingar inte min sambo att gilla min son, det får komma som det kommer för man kan INTE tvinga ihop två individer.Som att vända på 2 magneter så att de har sina likadana poler mot varandre, de flyger bara isär om man pressar.Man måste vända på den ena för att det ska fungera.Jag har vänt på min sambo nu och vardagen flyter på mycket bättre.Men ngn familjerådgivning lär det aldrig bli, har det gått så långt att man måste blanda in en individ till (som dessutom är helt främmande) så är det inte lönt att ha ett förhållande.Där är jag och min sambo eniga.Inget särbo heller, kan man inte leva ihop så ska man inte.Vi kan leva ihop vi har alltid fått vardagen att gå ihop även om hjulen inte varit smorda alltid och det gått trögt.
    För snabb på tangenterna i förra inlägget såg jag men det gick väll att tyda ändå.

    Reagerar lite på när du anser att det inte är lönt att ha förhållande om man måste blanda in en rådgivare. Tycker mer det tyder på att man faktiskt verkligen vill få det att fungera, man behöver bara lite komunikationshjälp eller liknande på vägen.
    Min sambo o jag har alltid trivits ihop o har varit ifrån varandra en natt bara på 6 år. Men under speciellt senaste året nu har vi haft för mycket som hänt som tagit ut sin rätt på förhållandet. Vi tänker inte bara ge upp för att det är svårt nu utan tar all hjälp vi kan få o speciellt för våra barns skull. Jag gör allt för dom, även gå till familjerådgivare om det skulle behövas så dom kan få ha kvar sin hela familj.
  • maadicken

    vilken drömprins du har hittat....
    jag skulle aldrig vara tillsammans med någon som inte tyckte om min son. om jag inte kan hitta nån som tycker om min son så är det lika bra att vara själv. skulle aldrig låta min son växa upp i ett hem där barnen blir olika behandlade. vad tror du det gör för din sons självkänsla?

    och att du inte vill ha barn med den du säger att du vill dela ditt liv med, och att han inte vill ha barn med dig. det låter ju som rena drömförhållandet...


    ~~ LUKAS, mitt alldeles egna lilla mirakel~~ * 070222*
  • maadicken

    glömde. mitt tips är att du flyttar ifrån honom och ägnar dig åt dig själv och din son. så småningom så träffar du nog en kille som är betydligt bättre än den du har nu.


    ~~ LUKAS, mitt alldeles egna lilla mirakel~~ * 070222*
  • Lillstrumpa 08

    Om det här är ett förhållande du vill satsa på så tycker jag att ni ska ta kontakt med familjrådgivningen, de finns på kommunen där ni bor. Som du sa, ni är unga och varför är det brått att skaffa barn nu. Varken ni eller er relation verkar mogen för det. Att be om hjälp med relationen är modigt och seriöst.

    Lycka till!

  • MatteusMamma86

    Men ni läser verkligen inte vad jag skrivit eller så är ni nya i tråden, kan vara så med
    Ingen rådgivning, vi HAR en bra kommunikation även om det inte verkar så, vi pratar var dag om allt, viktigt som oviktigt.
    Jag tänker INTE lämna min sambo, jag ser hellre att han ändrar sig och det håller han på med och det går bra.
    Rådgivning för er är inte samma sak som för oss, antingen så ser man till att öppna flabben och gör allt bra eller så kan man sitta och gnälla inför en rådgivare och lägga pengar på sånt skit när man kan lägga det på en semester för 2 UTAN barn och bara vara med varandra och reda upp allt groll.

    Jag har rett upp allt med min sambo, han är bättre och kommer fortsätta förbättra sig, annars påminner jag honom.

  • tvilling 76

    Du resonerar på ett sätt som en tonåring gör....kanske du är det vad vet jag. Men kan ni inte ens reda upp saker utan en semester UTAN barn kan ni väl inte leva tillsammans MED barn. Bäst att tråden läggs ner snart för man blir ju riktigt förbannad att läsa denna skiten.

  • MatteusMamma86

    Men jag skrev inte att JAG ska på semester, andra kan göra det.
    Jag reder ut mina problem hemma, kunde du inte förstå det?
    Jag är ingen tonåring, men tyvärr en ung mamma på 22 år.
    Min son ÄR ett misstag, men det betyder inte att jag inte älskar honom för det gör jag och jag gör det mycket.
    Jag vill inte på ngn semester, jo när jag sparat till det eftersom jag aldrig varit utomlands, men JAG vill inte åka på semester för att reda ut problem, det var ett tips till andra.
    Som jag skrivit innan så har jag rett ut detta med min sambo nu och allt är frid och fröjd.
    Sen har jag inte tvingat in ngn på denna tråden så det är FRITT att lämna om man känner sig tagen, irriterad eller träffad.

  • augmamma

    Jag förstår inte varför du är så emot familjerådgivning. Man behöver ju inte ens ha jättestora problem för att gå i familjerådgivning. Och en semester utan barn skulle definitivt inte räcka. Om du nu verkligen inte tänker lämna honom (vilket jag tycker du borde göra!) tycker jag att du är skyldig din son att gå i familjeterapi. Jag tror att ni båda skulle få upp ögonen i terapi. Jag förstår att du tar upp det värsta här och att han har bra sidor också, men detta är tillräckligt för att vara skadligt för din son. Jag hade en kompis som "inte fick" gråta för sin mamma när hon var liten. När hon var ledsen började hon i stället låtsas att hon fått något i ögat. Idag åker hon ut och in på psyket. Det var säkert inte bara därför, men tänk på att din son är helt utelämnad till er och självbilden påverkas av hur du/han ser på honom. Någonstans skrev du att både du och din son var små men fulla av skit. Det är klart att inget barn är fullt av skit. Om ens förälder ser en så kommer det väl dock att bli så. Och som någon sa förstår du nog redan innerst inne att detta inte är bra för din son eftersom du skriver som du gör i början. Nej, jag säger återigen familjerådgivning. Jag kan förstå om man tycker sig inte ha råd, men går man via kommunen tror jag att det kan bli ganska billigt. Din son är värd det!

Svar på tråden Vill ha barn, men inte med honom men jag vill dela mitt liv med honom. Tips eller stöd ngn?