15-16 åriga dotter gravid?
Okej. Din 15-16 åriga dotter kommer hem och säger att hon är gravid. Va skulle du råda henne att göra? Hon bor hemma, går i skolan och pojkvännen är i samma ålder o går också i skolan.
Okej. Din 15-16 åriga dotter kommer hem och säger att hon är gravid. Va skulle du råda henne att göra? Hon bor hemma, går i skolan och pojkvännen är i samma ålder o går också i skolan.
Vi har precis haft denna diskussionen hemma. Min dotter och jag. Hon undrade vad jag skulle säga om hon kom hem och var gravid. Jag svarade henne att jag skulle aldrig skälla på henne för det för hon mår nog dåligt som hon gör. Jag skulle prata med henne. Stötta henne i det beslut hon än väljer att göra. Det är viktigt för dem att veta att de kan komma hem och berätta.
Hon blir 15 i sommar, har precis börjat fundera på detta med sex. Många frågor. Det är underbart att hon kommer till mig och frågar. Känner mig stolt mamma då.
Skulle stötta, inte råda. Hennes liv, hennes barn = hennes val.
Skulle självklart finnas där för henne vad hon än valde. Precis som mina föräldrar gjorde för mig!
Jag skulle aldrig neka min dotter att göra abort om hon ville göra det.. Anser att kvinnan bestämmer själv över sin kropp...
Låter i mina öron hemskt att tvinga henne att fullborda graviditeten o sedan adoptera bort barnet...
Tror att hon skulle vinna i domstolen... Men det kommer att bli en stor apparat av det hela.. Med socialen o allt... Vill man att sitt barn ska gå igenom en sådan sak?
jag vet inte om råda är det rätta ordet, jag tror att jag skulle säga till henne att jag stöttar henne fullt ut i det beslut hon själv tar.
fast jag har redan sagt till min dotter på 4 veckor att pojkvän skafar man först när man fyllt 18 (med glimten i ögat)
Saargr:
"Jag har ingen egen erfarenhet, men jag ser vilken angest manga kvinnor har, las bara under abort i KR... Den angesten vill jag inte att min dotter ska behova leva med.
En abort kan inte goras ogjord. Adoption sa kan mamman valja att ha en oppen adoption, dar hon kan ha kontakt med barnet.
En adoption, ger 9 manaders betanketid, och aven efter forlossningen sa har man tid att andra sig."
Jag tror att de kvinnor som ångrar sina aborter är kvinnor som inte grundat sina beslut utifrån den egna viljan. Man har känt sig tvungen att göra abort även om man själv kanske inte ha velat.
Vilket är bäddat för känslomässiga konflikter!
Då tror jag också att_om_man har växt upp i en familj där den rådande åsikten är att abort är fel så ökar risken för att må dåligt vid en eventuell abort. Och att alternativet adoption eller föräldraskap ligger närmare än ett abortbeslut.
Det är min tanke kring det hela.