Anonym (Rob) skrev 2025-02-17 10:13:39 följande:
Anonym (millan) skrev 2025-02-17 10:09:05 följande:
Jag har inte heller hört det någon annanstans än här på FL. Har inte hört någon kvinna i min närhet säga något om längd när hon har letat kille/man. Vi kvinnor pratar mest om andra saker som personlighet och bakgrund.
Hur förklarar ni undersökningen här på FL då där 91% av kvinnorna anser att det är sexigast med en man över 180 cm ? Kanske är det så självklart att kvinnor inte känner att man behöver prata om det ?
Jag tycker det är sexigast med mörkhåriga män. Det innebär inte att jag inte kan falla för en ljushårig. Det innebär inte att min preferens är den absolut viktigaste egenskapen när man söker en partner.
Alla har någon slags utseendemässig preferens, ändå är det egenskaper som är viktigaste när man väl väljer en partner. De flesta skaffar inte sin drömman/drömkvinna utan faller för något helt annat.