ClumsySmurf skrev 2024-09-01 18:21:37 följande:
Beror på, bara i förorten eller drabbar det feministernas egna döttrar?
Det sistnämnda skulle kunna orsaka främlingsfientlig kulturrasism och obefogad islamofibi i normkritiserande diskussioner om toxisk maskulinitet i POC kulturer som både saknar sexistiskt rasistisk vithetsnorm och antirasistiskt genusdagis.
Vid det här laget så tror jag att alla är införstådda med regeln som svaret ger och att undantag finns.
Sådant behöver inte sägas högt när alla - både från höger till vänster - redan flyr diverse samhällselement som ökar risker. Det sker redan när avkommorna riskerar en lite sämre skolmiljö så man behöver inte ens röra vid det värre för att syna hyckleriet.
Väck mig när folket i fråga (kalla dem för "feminister" eller vad som kan tänkas klä utöver
hycklare) har börjat socialisera sig med samhällets mest svårintegrerade och problematiska segment. Tills dess så behöver man inte ompröva sin syn på dessa hycklare (vad de än kan kallas för i övrigt) då de är och förblir hycklare fram tills dess.
Dessa hycklare har aldrig älskat mångfald utan enbart flosklerna om den och på sina håll så odugligt fega att de vill skicka barn till skyttegravar som de för egen del flyr ifrån.
Ibland önskar jag att alla övriga kunde sluta kritisera dessa hycklare helt och hållet för att istället ge dem ett outtömligt symboliskt stöd lika kallt som en vargavinter. Med andra ord beröva dem på exakt all distraktion som kan tänkas - slå bort varenda försök att plocka upp den där förbannade myggsilen för dem - så att det enda som återstår är att sila alla dessa kameler som hycklarna har gapat efter som om det vore guld och gröna skogar.
Bara dumpa allt i knät på hycklarna. Inte lyfta ett enda finger för att hjälpa till. Bara heja på och skicka handhjärtan. Ständigt påminna dem om att de kan lösa det här precis som de har sagt i flera decennier. Och givetvis knacka i bordet om resultaten som en frenetisk iller.
Hycklarna klarar det här ska du se. 💪 De ska bara flytta tillräckligt långt bort och isolera sig från problemen först. 👍 De kommer att integrera/assimilera varenda kotte en FaceTime i taget. ???? 2026 så vänder det! 🥳