Anonym (Werthers) skrev 2024-12-03 20:08:55 följande:
De flesta feminister resonerar antagligen på ditt sätt. Det finns ingen chans att en feminist gillar invandrares misogyni. Det borde vara en no-brainer.
Jag tror den här missuppfattningen har uppkommit pga ett svart-vitt tänk. En vit, svensk man som är främlingsfientlig och misogyn (då det går hand i hand) föreställer sig feminister på ett visst sätt, han kanske t om klumpar ihop kvinnor med feminister. Från dennes perspektiv så ser han då att feminister vurmar för invandrares misogyni. Det borde säga sig självt att det är otroligt felaktigt. Sen så kan en feminist vara för invandring av olika skäl, men att hävda att feminister är för misogyni är orimligt.
De är inte för misogyni förstås men de kör med dubbla måttstockar och blundar för problemen. Jag jobbade med integration tidigare och har har sett otaliga exempel på det inom olika myndigheter.
Ett absurt exempel var ju när svenska regeringsföreträdare tog på sig slöja vid ett statsbesök i Iran när man VET att kvinnor torteras och mördas i det landet om de tar av slöjan eller bär den fel.
Det var samma regering som hävdade att den ägnade sig åt feministisk utrikespolitik. Det är ett rent hån. Förstår du vad jag menar då?
När van der Leyen var utrikesminister och besökte Saudi vägrade hon bära slöja och bar en byxdress vilket orsakade stora kontroverser men det brydde hon sig inte om för, som hon själv uttryckte det, så klär hon sig som hon vill. Det är civilkurage och feminism.
Eller när vänsterpolitiker ställde upp i hijab-uppropet som om det skulle vara ett problem i Sverige att vuxna kvinnor som vill bära hijab inte får det. Problemet är alla kvinnor som tvingas bära hijab av sin omgivning och jag har träffat många sådana kvinnor.
Det finns påstådda feminister som förringar hedersvåld, som Schyman och FI, för de kan sitta i sin privilegierade bubbla. Bara några tunnelbanestationer bort lever kvinnor i ett helvete av förtryck. Jag har träffat de här kvinnorna, jag har sett dem svårt skadade på kvinnojourer.
Det är också helt sjukt att man kan bli kallad transfob för att man påpekar den direkta faran i att män som har fått för sig att de är kvinnor och är dömda för vålds- och sexualbrott mot kvinnor ska få sitta på kvinnoanstalter, som han som styckmördade sin flickvän i Sverige.
Jag hävdar inte att de gillar misogyni, det var din tolkning, utan att deras ideologiska skygglappar möjliggör misogyni och låter den fortgå .