Klumpfot, abort eller inte?
Är i v14 och har idag varit på ultraljud, allt såg bra ut förrutom att barnmorskan tyckte sig se en vriden vänster fot.
om det visar sig att det stämmer om 2v vid läkarundersökning hade ni gjort abort då?
Är i v14 och har idag varit på ultraljud, allt såg bra ut förrutom att barnmorskan tyckte sig se en vriden vänster fot.
om det visar sig att det stämmer om 2v vid läkarundersökning hade ni gjort abort då?
Hej!
jag gjorde ett sent avbrytandet förra året efter 4 års försök att bli gravid. I vecka 20 upptänktes avvikelser i hjärnan. det var det vidrigaste och mest inhumana jag gjort att ta beslutet att avsluta mitt barns liv. Men jag tänker att jag gjorde det som var minst fel efter dom förutsättningar jag har. Mitt barn fick aldrig lida utan dog till ljudet av mitt hjärta. Bry dig inte om vad folk skriver för skit här! Du ska ta beslutet efter hur ditt liv ser ut och vilka förutsättningar du har. Vi mammor gör det som vi tror är bäst för våra barn, vilket beslut du än tar så ska du veta beslutet tog av ren kärlek till ditt barn.
Absolut, men du kan inte veta detta. Ett barn med PEVA kan uppenbarligen må bra. Likaså ett dövt barn, ett barn med fyra fingrar på ena handen eller ett barn med läppspalt.
Hur kan du veta att ditt barn inte skulle må bra?
Om barnet i framtiden står för samma val, och frågar dig - hur skulle du gjort?
På RUL kan man se mycket. Avvikelser var vattenskalle men efter obduktionen visade sig att fostret hade
? dandy walker syndrom?.
jo jag förstår att att det är på annan nivå och att det går Att åtgärda med operation. men all Lidande för barnet och all lidande för familjen ?
det är lätt att ha massa åsikter när man själv inte står inför valet.