Ivf 2020 - ofrivillig barnlöshet
Tack, det ska jag göra. Inte sovit en blund inatt. Hörs senare
Kram
Tack, det ska jag göra. Inte sovit en blund inatt. Hörs senare
Lycka! Allt såg fint ut på vul. Fint hjärtslag, navelsträngen rörde sig i takt ned hjärtat. Lagom mängd fostervatten och storleken på lilla Pyret var också bra och stämmer överens med v 10+2. :D
Nu kommer jag sova några veckor till på nätterna till nästa besök, första veckan i juni, men då på ultraljudsmottagning med kub och nupp-test. Nu glöds vi så länge :D
Lycka tjejer!! Tog ett nytt test imorse och strecket är starkare!!! Är jag verkligen gravid?...är i chock...första gången jag har plussat. Så har bestämt mig för att ta ett digital test på söndag då det är min officiella testdag så ingen mer test tills dess :)
Idag är min officiella testdag och det firade vi genom en digital test. Jag får upp gravid MEN 1-2 veckor kom upp...nu är min fråga är det normalt? Jag gjorde en fet och fick tillbaka min fem dagars ägg den 4 maj, idag är embryot 18 dagar gammalt. Jag hoppades på 2-3? Jag räknar och får fram att jag idag är i 4+4 och att få 1-2 på digital motsvarar vecka 3-4, stämmer delvis ? Det kanske inte alltid räknar så exakt heller? Om jag tänker på min hcg stegring så känns det bra. Fick min nidblödning i tisdags och mitt alldeles första svaga streck i onsdags, togs med early predictor som har en känslighet på 10ml hcg. 2 dagar senare tar jag samma test och strecket har ungefär dubblats. 3 dagar senare (idag) får jag fram gravid vecka 1-2 på den digitala och den mäter ju en högre hcg än 10 ml, det menas att min hcg har ökat...men är det tillräckligt? Nu nojjar man över att det står 1-2!!! Skulle va så mycket lugnare om 2-3 dök upp...men vad säger ni som har erfarenhet?? Detta är min första gång vet inte hur de brukar se ut eller ska vara....jag har ju fortfarande symptom så de känns ju skönt. Behöver lite positiva svar om någon har något att ge mig hehe.
Hur funkar det?
Vi har ju betalt ca 40 000 för ett ägguttag. En återföring har ju gjorts. 3 st är kvar i frysen. Men hur många ggr återföringar har vi till me den betalningen? Är det 2 st till? Eller får man försöka me dem 3 som är kvar?
Visst kostar en upptining 17000 ?
Någon som kan förklara lite för mig tack
Hur mår du nu Glitterlina efter MF och ÖS? Kam du se framåt?
Testdag med 2-dagars embryo (i dag är embryot 16 dagar). Glad!! Såklart orolig också, det går ej att undvika.
Testen har stigit märkbart i styrka sedan i fredags, även om RFSU-stickan verkar segare än de övriga. Den i mitten är klinikens teststicka.
Jag har hört nånstans att man ska meddela läkaren när man gör Kubtest att man gjort IVF..
För tydligen kan det bli snorungar siffror.. nån mer som hört detta?
Kan de va sant?! Gråter!! Kände mensvärkar igår kväll å kände att de var kört. Så behövde testa! Känner mig helt överväldigad :D
På onsd ska jag ta gravtest, håll tummar att det är helt blankt. Knäppt att vilja ha negativt gravtest :(. Ska även ta nya prover pga överstimuleringen. Ska se om de även då kan ta ett hcg blodprov.