Tom Araya skrev 2018-06-07 22:03:52 följande:
Något verkar ha blivit fel i din länk.
Vad är det i TS du ifrågasätter?
Allt du presenterat som underlag stödjer ju vad som skrivs i trådstarten, inte motsäger det.
Det är en ganska förenklad bild som framställs i TS. Det är direkt missvisande och med ett möjligt dolt budskap - om det är avsiktligt eller inte får du berätta.
Det är fler ansvariga som reagerat på historien som GP framställt.
Det är inte föräldrar som vill att barnen ska ha slöja - det är en reporter som påstår sig vara förälder som ringer och vill att barnen ska slöja - det handlar här inte om reporterns barn utan om hittepå-barn till en hittepå-förälder.
Det är inte förskolorna som har eller ens tänker kontrollera eller filma några barn med slöja. Det är enskilda medarbetare som går med på reporterns förslag på en direkt fråga. Förskolornas ansvariga/huvudmän tar avstånd från sådana kontroller.
Det är inte ens i teorin möjligt för en förskola att filma ett barn hela dagen. Det begriper den som en gång varit på en förskola.
Artikeln har en synnerligen dålig kvalité och den som refererat den utan att reflektera och kontrollera vad som rapporterats i relation till artikeln saknar källkritiska kunskaper och ett kritisk förhållningssätt till fakta.
Det här skiljer sig mer än markant från hur saken framställs i TS