• hipsterpappan

    Förskolor tvingas att övervaka att barnen bär slöja vart är vi på väg?

    Enligt en undersökning så kräver vissa föräldrar att deras döttrar ska ha slöjan på hela tiden på förskolorna och kräver ibland t.om även bildbevis på det. Det står helt i konflikt med förskolornas uppdrag att främja jämlikhet och allas lika värde så vems krav ska dom tillmötesgå? 
    aftonbladet.se/debatt/a/VRMJg3/nej-forskolor-for-aldrig-tvinga-barn-att-ha-sloja

  • Svar på tråden Förskolor tvingas att övervaka att barnen bär slöja vart är vi på väg?
  • AndreaBD
    tusenordförsnö skrev 2018-06-06 17:34:13 följande:
    Det visade sig att det inte var det...! Vet inte om det rörde muslimska förskolor "endast", eller om det var även andra. Men det var en hel del fsk där man alltså på direkt förfrågan var beredd att hjälpa till med detta?!
    Det är svårt att veta! Man kommer ju inte åt själva artikeln. Hur kan man diskutera något som inte alla kan läsa? Ganska meningslöst. Jag tror i alla fall inte att det har hänt seriöst.
  • K Kalle
    hipsterpappan skrev 2018-06-05 11:31:50 följande:

    Enligt en undersökning så kräver vissa föräldrar att deras döttrar ska ha slöjan på hela tiden på förskolorna och kräver ibland t.om även bildbevis på det. Det står helt i konflikt med förskolornas uppdrag att främja jämlikhet och allas lika värde så vems krav ska dom tillmötesgå? 

    aftonbladet.se/debatt/a/VRMJg3/nej-forskolor-for-aldrig-tvinga-barn-att-ha-sloja


    Förskollärare ska inte vara moralpoliser. Faktiskt önskade jag att det vore förbjudet med religiösa och kvinnokränkande symboler som slöjan i grundskolan. Där ska alla flickor få delta på samma villkor som alla andra. När de är myndiga kan de få välja om de vill klä sig i slöja eller inte.
  • kaffe
    Nimzay skrev 2018-06-06 17:54:38 följande:
    Du kan diskutera saker som inte ens har med trådens ämne att göra med tobbe via privata meddelanden eller nåt om du dessutom inte vill att andra ska lägga sig i. 
    Helt ok om andra svarar, men då får man inte ändra på frågan som ställdes och göra den till något annat. Det är bra om man hänger med i hela konversationen om man vill ge sej in i att svara på något specifikt.

    Om andra religiösa frågeställningar har med tråden att göra kan väl diskuteras. Tycker någon moderator att det inte har det får dom väl ta bort inläggen. 
  • K Kalle
    elsi skrev 2018-06-05 12:10:27 följande:

    Jag menar att problemet är så försvinnande litet att det knappt är värt att nämnas. Det slås upp i media för att orsaka upprördhet, vilket man också lyckas med.


    Tydligen är det vanligt förekommande i sk utsatta områden i Stockholm, Göteborg och Malmö.
  • K Kalle
    Tow2Mater skrev 2018-06-05 23:03:04 följande:

    Vad har det att göra med vilka kläder föräldrarna vill de bär? Vill de t ex att blöjan aldrig tas av är det ju samma sak.


    Slöjan är inte ett vanligt klädesplagg. Det är en symbol för kvinnans underkastelse, ett verktyg för att kontrollera henne och hennes sexualitet. Hur kan du tycka att det är Ok?
  • kaffe
    tusenordförsnö skrev 2018-06-06 17:34:13 följande:
    Det visade sig att det inte var det...! Vet inte om det rörde muslimska förskolor "endast", eller om det var även andra. Men det var en hel del fsk där man alltså på direkt förfrågan var beredd att hjälpa till med detta?!
    Det som är intressant är att få veta hur frågan ställdes. Står det i artikeln?

    Det är stor skillnad på att fråga  om man kan hjälpa barnet att rätta till slöjan om man lägger samma betydelse i det som att hjälpa ett barn att dra upp gylfen och knäppa knappen efter ett toalettbesök eller om man aktivt ber förskolläraren att tvinga barnet ha slöja på oavsett vad. 
  • K Kalle
    kaffe skrev 2018-06-06 11:20:08 följande:

    Jag tror du ligger nära sanningen. De är väldigt få muslimer  som har slöja på förskolebarn. Likväl som det är väldigt få Jehovas vittnet som förvägrar sina barn att vara med på vissa aktiviteter eller andra extrema religiösa som har krav och regler på förskolan.

    Slöja på så små barn är inte ok, men det är inte att klä sin 3-åring som en miniprostituerad heller. 


    Miniprostituerad? Vad menar du? Har jag ALDRIG sett!
  • kaffe
    K Kalle skrev 2018-06-06 18:57:11 följande:
    Slöjan är inte ett vanligt klädesplagg. Det är en symbol för kvinnans underkastelse, ett verktyg för att kontrollera henne och hennes sexualitet. Hur kan du tycka att det är Ok?
    Jag är tveksam till att det är så för alla muslimer. Min arbetskamrat har slöja för att visa sin hängivelse inför gud. Inte för att någon man bestämt det. I hennes fall har hon valt själv. Både hennes föräldrar och bröder har tagit avstånd från henne och tycker hon är dum som använder slöja i Sverige. Hon är inte heller gift så hon har ingen man som utövar påtryckning. Enligt henne är det många muslimska kvinnor som har slöja för att dom själva valt det inte för att männen kräver det. 
  • nattuw
    elsi skrev 2018-06-05 12:00:16 följande:
    Det där måste vara ett så försvinnande litet problem att det inte ens är värt att nämna annat än i syfte att misstänkliggöra muslimer.
    Frågan är inte hur obetydligt du anser problemet vara utan hur stort problemet är för de som är direkt inblandad.
  • K Kalle
    kaffe skrev 2018-06-06 13:18:41 följande:

    Det har föräldrar så klart inte rätt till. Men det gör ju kristna också genom att döpa sina barn i kyrkan. Hur ställer du dej förresten till dopet?


    På vilket sätt sexualisersr dopet flickor? På vilket sätt skiljer dopet ärbara flickor från icke-ärbara? På vilket sätt syns det att barnet är döpt? På vilket sätt kontrollerar andra vuxna att barnet är döpt? På vilket sätt hindrar dopet flickorna i deras lek och på vilket vis skiljer sig detta från hur pojkarna kan leka helt fritt? På vilket vis är dopet ett första steg in i ett liv under kontroll?
Svar på tråden Förskolor tvingas att övervaka att barnen bär slöja vart är vi på väg?