Flash Gordon skrev 2019-02-24 14:09:03 följande:
Nyckelord: homogent.
KillBill skrev 2019-02-24 13:26:02 följande:
Hehe, du länkar alltså till ett åtta år gammalt uttalande från Angela Merkel där hon säger att satsningarna på att skapa ett multikulturellt samhälle har misslyckats? Det är rätt magstarkt att du jämför hennes uttalande med Viktor Orbans uttalande (som är fullt jämförbara med gamla Bevara Sverige Svenskt paroller). Angela Merkels uttalande handlade om integration. Orbans uttalande/politik osar 30-tal eftersom den har som mål att skapa en etniskt heterogen befolkning
Merkel talar om det misslyckade mångkulturella samhället. Orban och det ungerska folket vill inte ha ett sådant så de stänger gränserna. Erlander prisade lyckan att ha ett homogent samhälle 1965.
www.krone.at/486869
"Denn Multikulti führt in Parallelgesellschaften und Multikulti bleibt damit eine Lebenslüge." [Merkel 2015]
.
Du har inte lust att förklara varför politiken du inte tycker om är just nationalsocialistisk och inte bara nationalistisk i största allmänhet?
Nyckelord: Kontext
Merkel uttalande handlade i grunden om integration.
Din jämförelsen mellan Tage Elanders och Viktor Obans uttalande måste också bedömas utifrån kontext. Självklart skulle inte Tage Erlanders uttalande accepteras idag men hans uttalande skedde i mitten av 60-talet då rassegregationen var högst levande i USA. Jag förstår inte heller varför ett olämpligt uttalande av Tage Erlander för mer än 50 år sedan ursäktar Viktor Orbans uttalande år 2019. Kan du förklara det?
1984 så var den dåvarande moderatledaren Ulf Adelsson emot en bojkott av Sydafrika eftersom "Om vi bojkottar varor från Sydafrika, blir ju de stackars negrerna där nere arbetslösa" och 1994 pratade Peter Wallenberg om "svartingar" i TV 4. Den typen av uttalanden som gjordes mer än 25 år sedan är ju inte ett försvar för rasistiska kommentarer idag. Eller hur?