Kom det några såna beska kommentarer då? Inte för att jag tror att du bryr dig så värst om det men en upphör ju aldrig att förvånas över vad andra kan säga till en.
Alltså, jag har aldrig upplevt att jag skulle påverkas mer än en partner, även om jag ammar om nätterna. Jag har aldrig haft ont av en förlossning och vaknar om nätterna gör vi ju ändå båda två när det skriks.
mammalovis skrev 2016-03-20 16:11:34 följande:
Självklart kan båda föräldrarna vara lediga tidigt, framför allt om man flaskar, då är ju ingen förälder "bättre/viktigare/närmre" barnet än den andre, annars står ju mamman för maten och blir svår att ersätta i början. Allt annat kan man ju dela ändå. Det jag mer förundras över är att man som mamma orkar det.
Jag tycker fortfarande att jag är lite dimmig i hjärnan, så jag hade haft svårt att vara back in business redan. Jag jobbade när yngsta var 6 månader för att sambon skulle få ut sina pappadagar säkert medan jag hade jobb, då ekonomin krävde det, men det var det sämsta jag kunde göra för att må bra. Dels var han instabil i psyket och tösen krävde att jag ammade mycket på nätterna, så jag var rätt tröttkörd och det var lite oroligt att lämna henne. Dagen vi skulle åka och hälsa på farmor fick han panikångest, så jag fick åka hem och ta över.
Min nuvarande sambo hade fixat det galant om han haft ett annat jobb i kombination med ersättning, men det vill jag ju helst undvika.