Anonym (Ebba) skrev 2014-12-02 12:22:09 följande:
Men om det är som du beskriver kring din fyra åring så behöver du ju inte ta åt dig eller ta illa upp!
Det här är ett jättestort problem i våra barns skola och jag är ledsen men man tappar sin positiva inställning till slut. Ingen uppslutning på föräldramöten, läxor läses inte, en allmän arrogans till regler mm.
Samtidigt som skolan är väldigt tydlig med att det är ett samarbete mellan skolan och familjen för att få allting kring en elev att fungera. Jag måste ju kommunicera med mina barns lärare om det är något särskilt som hon behöver veta, och likaså förväntar jag mig att hon kontaktar oss om det händer något som vi behöver ta tag i. Skolan erbjuder också tolk vid varje möte men det efterfrågas i princip aldrig. Då förstår jag också att man inte kommer på mötena om det är så att man inte begriper vad som sägs!? Men hur ska man då kunna hjälpa sina barn?
Jag tycker inte att man kan slå undan det här problemet med att det handlar om "byråkratiska Sverige" och hur kan det funka i 245 andra länder.
Nu är vi ändå här och då är det uppbyggt på ett visst sätt. Jag skulle väl aldrig flytta ner till typ Tyskland och börja köra mitt eget race, då fick jag väl rätta in mig i ledet och ta reda på hur saker och ting funkar där.
Om DITT barn sköter sig och gör sina läxor och du är med på möten så skit i vad resten gör. Ja, det finns massa invandrare som själva inte gått i skolan, kan inte språket och ja, de skiter i en hel del kring sina barns utbildning och uppfostran. Det finns också en jäkla massa svenskar som super, knarkar, knullar runt skaffar massa ungar, går ifrån varandra och skiter i ungarna. Så låt oss då snacka om dåliga föräldrar.
Men poängen med det hela är om ditt barn sköter sig så skit i vad andra gör.
De barnen i mitt barns klass vars föräldrar struntar i det mesta stör inte resten öht. Andra barn sköter sitt, de är med på alla aktiviteter, föräldrar är med på möten, vi har bra kontakt med varandra och med förskolepersonalen. Du har ansvar för DITT barn och inget annat.
Och jag är helt för integration och man ska absolut anpassa sig till regler i det landet man befinner sig i, tro mig, har gjort det själv. Men alla är inte såna och att gå runt och irritera sig på det kommer inte göra saken ett dugg bättre.