• Erla

    Tempar/Fertility friend

    j1990 skrev 2016-05-02 06:26:51 följande:

    Verkar få en ovanligt jämn kurva den här månaden, synd på den missvisande början bara :p den brukar va ojämnare (36,4-36,8)


    Den ser ju ganska jämn och fin ut ja :) hoppas tempen stiger lite mer snart för dig ^^
  • Erla
    Malin 845 skrev 2016-05-02 06:46:34 följande:

    Ja får du temphöjning så bekräftas ju äl :). Hoppas hoppas! :)


    Tempsänkning idag. Kanske äl idag då och tempökning imorgon? ^^
  • Erla
    Malin 845 skrev 2016-05-02 06:46:34 följande:

    Ja får du temphöjning så bekräftas ju äl :). Hoppas hoppas! :)


    Tempsänkning idag. Kanske äl idag då och tempökning imorgon? ^^
  • Erla




    Såhär ser det ut idag. Kan jag gissa på att testen skulle ha varit positivt på kvällen på cd22 tro? Det är ju en tydlig ökning, med näst intill positivt och sedan en tydlig sänkning.

    Har haft en konstig värk i tjejmagen (?) idag. Liksom brännande med stickningar. Hoppas nu på en fin tempökning imorgon som bekräftar äl :)

    Förresten, bör vi även ligga idag? Vi hade planerat att ligga varannan-var tredje dag efter äl för säkerhets skull, men ger det något att ligga idag?
  • Erla
    frestelsen skrev 2016-05-02 08:33:09 följande:

    Bättre bild tror jag:)


    Vad spännande!!! Jag kan ana något. Kommer sitta som på nålar här framöver nu ju! :D
  • Erla
    Malin 845 skrev 2016-05-02 18:52:23 följande:

    Du har ju starkast sticka då men ändå inte riktigt positivt.. :/. Den känslan hade jag med vid min äl! Otroliga hugg i äggstocken med :). Hoppas på tempökning imorgon!! :). ja om äl var cd 22 har ju tåget gått redan.. Men skadar ju inte att ligga ;)


    Bara att hoppas på att äl varit och att tempen ökar då :) tack för svar!
  • Erla
    j1990 skrev 2016-05-03 05:29:33 följande:

    Lite uppåt idag, nu vill jag att det ska va kväll så jag kan sova sen tempa igen haha

    Men va betyder dom där siffrorna nere i högra hörnet? 5 4 rosa 3a?


    Ser ju superfint ut!! :D kan inte svara för det rosa. Har för mig att det har med mens att göra :)
  • Erla
    Bäbiiiis skrev 2016-05-03 09:02:41 följande:

    Hej! Idag på äl+9 tog jag två nya gravtest. Ett "bäst på test" (blå) och ett "rfsu" (röd). Hihi nu ser jag ett tydligt streck på det blå :) Kan knappt tro det men visst måste det betyda att jag är gravid.

    Dock fick jag en väldigt konstig tempsänkning idag. Jag har visserligen sovit kasst inatt och tempade lite senare än vanligt och igår hade jag feber så den tempen är discardad.


    Men åh!! :D grattis!! Tempsänkningen behöver du nog inte oroa dig över om det håller sig över coverline :)
  • Erla

    Temp upp i morse. Vaknade ca en timme tidigare än vanligt, varför ringen är ihålig. Är rätt säker på att om äl varit å var den igår för idag är tappen stängd :) Nu inväntar jag fler höga tempar innan jag vågar sätta äl-test som positivt i lördags. Ser så konstigt ut med alla discardade tempar och hoppas verkligen att FF kan sätta ut äl :P


  • Erla
    babytjejen skrev 2016-05-03 19:12:04 följande:

    Sett gravidmagar överallt idag :( när man verkligen vill plussa så ser man verkligen alla som är gravida...och när jag kom hem kom jag på att jag glömt att deklarera en dag för sent så där försvinner halva återbäringen ..inte bästa dagen precis :(


    Usch det låter verkligen som att du haft en jobbig dag. Hur länge har ni försökt skaffa barn?
Svar på tråden Tempar/Fertility friend