Inlägg från: sjuttiofemman |Visa alla inlägg
  • sjuttiofemman

    Varför hatar folk SD?

    Philipsson skrev 2014-10-29 13:10:33 följande:

    Det har ju batikhäxe-idolen Zlatan sagt massor med gånger, att han ska tysta media.


    Källa på det?

    Och även du borde förstå att det är en viss skillnad mellan en högt uppsatt politiker som vill ha makten över Sverige och en fotbollsspelare..
  • sjuttiofemman
    Centurione skrev 2014-10-29 15:44:33 följande:

    Nu är det inte jag som skriver regelverket, men jag tycker personligen att det ska krävas mycket för att slita ett barn ifrån ett hem där det redan är rotat och trivs.


    För Sd räcker det med att föräldrarna är av samma kön för att barnet ska slitas upp från sin tillvaro. Allt för att Sd-politiker anser att det är äckligt med homosexualitet. Och ni brukar kalla vänstern känslostyrda..?
  • sjuttiofemman
    Philipsson skrev 2014-10-30 10:53:12 följande:

    Behövs det? Du som hyser sån idolatri gentemot Zlatan borde väl veta att han har bojkottat bl.a. Aftonlögnen...det är ju det Sd gör numera ibland. De ställer inte alltid upp för att media kallar. När man har en position kan man nonchalera media.

    Men för er batikhäxor är väl Zlatan nån slags halvgud. T.o.m. folk som aldrig varit på fotbollsstation dyrkar ju Zlatan, för att han förkroppsligar deras våta drömmar om s.k. mångkultur (d.v.s. ingen kultur alls).


    Håll dig till avpissat du, om du tror att det är det enda sanna mediet. Någon gång kanske även du börjar tänka kritiskt och inte stanna kvar i sd's 90-tal där ni stod och skanderade vissa ord i grupp.
  • sjuttiofemman
    Philipsson skrev 2014-10-30 11:01:49 följande:

    Ni miljöpartister är märkliga. Å ena sidan vill ni bevara naturen, allt naturligt i floran och faunan, men när det gäller människan, så ska skattebetalarna finansiera homosexuellas barnalstring via in vitro-graviditeter och suurrogatmödraskap, och könsbyten för psykiskt störda individer, vilka snarare borde behandlas med psykofarmaka och terapi!

    Hur "naturliga" är dessa saker?

    Men sen, när några vargar skjuts, då går ni i taket och börjar snacka om vargens "naturliga habitat".


    Intressant. Vad är det som är onaturligt med homosexualitet och transsexualitet? Är det PK-samhällets fel nu igen? Har miljöpartiet tvingat folk in i dessa sexualiteter?
  • sjuttiofemman
    Centurione skrev 2014-10-31 04:56:02 följande:
    Det finns inget i partiprogrammet som säger att barn till homosexuella ska omhändertas. Däremot ska inte två personer av samma kön kunna vara vårdnadshavare för ett barn, och samhället ska inte hjälpa till med insemination av lesbiska eller surrogatmödrar för homosexuella män. 

    Med dessa åtgärder kommer antalet barn som behöver växa upp under sådana förhållanden i alla fall att minska. Med stor sannolikhet kommer inte homosexuella par att vara lika intresserade av att skaffa barn om inte båda får stå som vårdnadshavare.
    Ur Sd´s principprogram:
    "I de fall ett barn har förlorat båda sina biologiska föräldrar bör barnet ha rätt
    till både en man och en kvinna som en ersättning för den far och den mor man
    har förlorat. Detta är orsaken till att vi motsätter oss statligt sanktionerad
    adoption för såväl ensamstående, som samkönade par och polyamorösa
    grupper. Undantaget från ovanstående princip är fall som gäller nära släktingar
    eller personer som barnet redan odlat en nära relation till."

    Med andra ord, barn får under inga omständigheter växa upp med föräldrar av samma kön i Sverigedemokraternas Sverige. Tydligen är det så fruktansvärt att man måste skriva om det i deras principprogram. Dock finns det inget som tyder på att barn till homosexuella skulle må dåligt i Sverige. Att en homosexuell person utsätts för kränkningar är ju knappast individens fel utan de som slår eller på annat sätt kränker personen. Eller? Om ett barn till homosexuella skulle mobbas för det så är det knappast föräldrarnas fel utan de som mobbar. Eller vill du och Sd förbjuda övervikt, dialekter, hudfärg och annat som kan ge mobbare skäl att kränka och slå?? Nog är det bättre att försöka komma till rätta med mobbaren än att lägga skulden på den som mobbas.........!!

  • sjuttiofemman
    FiaMedFunkk skrev 2014-10-30 14:44:41 följande:
    Nja. Det där är ju lite konstigt. Om SD var emot homoadoptioner så skulle inga barn ha två samkönade föräldrar. Om de nu fick bestämma. 

    Men som man tänker....
    Sd ÄR emot homoadoptioner. Kolla deras principprogram under punk 10. Finns på deras hemsida att chockas över.
  • sjuttiofemman
    Philipsson skrev 2014-10-30 11:01:49 följande:
    Ni miljöpartister är märkliga. Å ena sidan vill ni bevara naturen, allt naturligt i floran och faunan, men när det gäller människan, så ska skattebetalarna finansiera homosexuellas barnalstring via in vitro-graviditeter och suurrogatmödraskap, och könsbyten för psykiskt störda individer, vilka snarare borde behandlas med psykofarmaka och terapi!

    Hur "naturliga" är dessa saker?

    Men sen, när några vargar skjuts, då går ni i taket och börjar snacka om vargens "naturliga habitat".
    Oj, vilka fördomar. Så HBT-personer är psykiskt störda enligt dig?
    Depression orsakas av för låga nivåer serotonin i hjärnans synapser. Vad orsakar störningen hos HBT-personer enligt dig? Du har säkert nån "forskning" att ta fram, längtar efter att se nån artikel på avpissat som "bevisar" din teori.
  • sjuttiofemman
    Centurione skrev 2014-10-31 15:30:50 följande:

    Fast det står ingenstans att biologiska barn ska omhändertas, för att föräldern flyttat ihop med en samkönad person. Att omhänderta barn är ju ett mycket större ingrepp än att inte låta ett par eller en individ få skaffa sig barn från början.

    Nej, det är väl klart att det inte är föräldrarnas fel om barnet mobbas - men samtidigt måste man inte BJUDA på avvikandefaktorer, heller. Och detta är speciellt viktigt när det gäller adoptivbarn, eftersom de redan ofta är sköra då de har traumatiska separationer och kanske vanvård på barnhemmet bakom sig. Många gånger blir adopterade pojkar mindre och klenare än svenska pojkar och får svårare att försvara sig av den anledningen. Sådant måste man ha i åtanke, eftersom barnets bästa ska komma i första hand. Inte vuxnas önskningar.

    Man kan inte heller riktigt jämföra övervikt, hudfärg, dialekt och annat med homosexualitet. På grund av att motståndet mot homosexuella oftast har andra orsaker än bara att folk har lust att mobba någon. Många är t.ex. av etiska, moraliska eller religiösa orsaker (tänk bara på alla muslimer och katoliker som bor här i landet!) emot homosexuella förbindelser, och självklart kommer detta under barnets uppväxt att spilla över på barnet också på olika sätt.


    Så eftersom Jimmie Åkesson känner sig mobbad enligt Sd-lobbyisterna så är det alltså JÅ som ska anpassa sig till "mobbarna" och inte tvärtom. Eller?
  • sjuttiofemman
    Gert skrev 2014-10-31 16:48:17 följande:

    Idag körde jag en 200 kilos "dam" som tyckte att Jimmie Åkesson kunde dö. Hon var nog en stereotypisk SD-hatare från Östermalm. 


    Och en sverigedemokrat som kallade en afrosvensk för schimpans. Var nog en vanlig Sd-politiker.
Svar på tråden Varför hatar folk SD?