orolig2121 skrev 2013-02-08 21:16:10 följande:
Det är okej att du tycker så. Det ja tycker du missar är att större delen av världens barn antagligen uppfostras enligt normer som du skulle anse vara minst lika vansinniga. AWs råd byter mot dina åsikter och du har väldigt tjoks kulturella glasögon på dig när du får råden att framstå som så hemska som du gör. Hur många föräldrar i världen tror du håller med dig om dina nuvarande väldigt svenska åsikter om uppfostran, som för övrigt inte ens stämmer med hur svenska åsikter om uppfostran var på 70-talet.
Du behöver inte gilla råden och det gör inte jag heller, men det finns inga belägg för att något av det du pekat ut skulle skada barn. (Inte ens att kasta ordet "anknytningsteori" omkring sig förändrar situationen.)
Men nu spekulerar du väl lite för hej vilt, ändå? Vad vet du om hur "större delen av världens barn" tas om hand av sina föräldrar? Och om nu några bebisar i Frankrike eller Brasilien också får skrika sig till sömns, så gör det ju inte saken mer okej för det. Eller hur tänker du?
Och inte behöver man ha några "tjocka kulturella glasögon" på sig för att begripa att det är en dålig idé att ignorera sin bebis försök till kommunikation heller. Empati räcker gott och väl.
Jag är mest förbluffad över hur man
inte kan se vansinnet i AW's råd...