• Juliette F

    Vi som gör/funderar på att göra embryoadoption

    Vi som av olika skäl väljer att göra embryoadoption (EA) har här möjligheten att diskutera i en egen tråd. Hur vi kom fram till att göra EA, vart vi vänder oss, våra tidigare erfarenheter av att försöka bli gravida - allt kan diskuteras här!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-03-31 20:53
    Lägger till att denna tråd är en uppföljning på en annan tråd: www.familjeliv.se/Planerar_barn/Forum-7-147/m63331148.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2013-08-04 15:56
    Använder numera begreppet embryodonation, ED allt oftare i stället för embryoadoption EA, då många tycker ED är den korrekta benämningen. Många IVF-kliniker använder dock termen embryoadoption, så båda termerna förekommer därför i denna tråd.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2014-05-13 16:16
    Ursäkta att jag varit borta så pass länge från tråden. Anledningen till det är att min man har drabbats av en allvarlig sjukdom, och min tid går åt till att hjälpa och stötta honom. Tankar om barn ligger alltså väldigt långt borta just nu.

  • Svar på tråden Vi som gör/funderar på att göra embryoadoption
  • Sötisa

    Oj oj, jag kan tydligen inte få ihop en text utan en massa fel. Skyller på trillingarna;) Allt går för fort.

  • TyckOmMig

    Sötisa-tack snälla du för svar skulle vara dig evigt tacksam om du vill Inboxa mig lite mer exakt doser på prednisilon Fragmin och så pass tidig progesteron tillägg innan ET.Förstår att det är tufft med trillingar men vilken högvinst!Många vänliga hälsningar från mig.

  • Mikel

    Hej Sötisa
    Vilken resa ni gjort, va kul att den lyckades till slut, kan tro att ni har fullt upp med trillingar, men det är ju helt fantastiskt:)))
     Jag mår bara bra, trött av alla hormoner, svullen i magen och ont i brösten. men försöker ta det lugnt och koncentrera mig på att det kommer att lyckas denna gång! Har insett efter alla försök att hormonerna som jag tar lurar mig att tro att jag har graviditetssymtom, så jag försöker att inte tänka på hur det känns i kroppen. 
    Jag har gjort EA, vilket alla tidigare försök oxå har varit. Jag har tidigare gjort 4 EA försök i Grekland, nu är det vårt 3:e försök på Unica. I Grekland satt dom in 4 ägg åt gången, nu så här efteråt så inser jag att det var lite galet. På Unica har vi valt att sätta in 2. Vi har också valt att använda embryoscope för att precis som du skriver så är det viktigaste kvaliten på äggen. Jag medicinerar med de läkemedel du skrev om. Kortison, Progesteron injektioner, Fragmin, Folsyra och förstås Östrogen. Har också tagit Intralipid dropp 2 v innan insättning och Viagra vagitorer för att öka genomblödningen i livmodern. ja, det blir en hel del mediciner. Min man börjar känna sig som en sjuksköterska då Progesteronet är intramuskelära injektioner som han ger mig:))  
    Vilken läkare hade ni på Unica?
    kram

  • Mikel

    Hej igen Sötisa
    Kan förstås inte låta bli att fråga.... Kändes det annorlunda dagarna efter EAn som lyckades jämfört med dom som misslyckats??

  • MS81

    Hej! Läst igenom eran tråd och ser att några lyckats och en del inte samt några är på gång.
    Funderar på EA som nästa steg. Gjort 4 ICSI försök, det senaste resulterade i enda plusset men MA i vecka 5. Ska göra ett FET senare i höst men om det inte lyckas blir det nog en resa till Tjeckien i vår. Funderar på Gennet eller Unica men tror att det blir Unica.
    Har några frågor till er som gjort EA. Har ni valt försöket för 2900 euro eller det för 4500 euro då man inte delar donator med ett annat par?
    Känns ju kanske bäst att ev få embryon över till frysen också?
    Har ni fått alla mediciner hemskickade? kostnad? 
    eller hämtat ut här i sverige, går det på högkostnadsskyddet?
    Tacksam för svar och lycka till alla!

  • Veronica1
    MS81 skrev 2014-10-12 11:15:48 följande:

    Hej! Läst igenom eran tråd och ser att några lyckats och en del inte samt några är på gång.
    Funderar på EA som nästa steg. Gjort 4 ICSI försök, det senaste resulterade i enda plusset men MA i vecka 5. Ska göra ett FET senare i höst men om det inte lyckas blir det nog en resa till Tjeckien i vår. Funderar på Gennet eller Unica men tror att det blir Unica.
    Har några frågor till er som gjort EA. Har ni valt försöket för 2900 euro eller det för 4500 euro då man inte delar donator med ett annat par?
    Känns ju kanske bäst att ev få embryon över till frysen också?
    Har ni fått alla mediciner hemskickade? kostnad? 
    eller hämtat ut här i sverige, går det på högkostnadsskyddet?
    Tacksam för svar och lycka till alla!


    Hej!
    Vi gjorde EA hos Gennet. Allt sköttes så otroligt smidigt, alla mediciner fick vi hemskickade. Inga höga kostnader, 2000-2500 svenska kr för allt. 

    Lycka till!
  • MS81

    Tack Veronica! Velar mellan Gennet o Unica ska kolla upp bägge lite mer.

  • TyckOmMig

    Ni som gör FET nedregleras ni alltid med Procren inför nytt försök?I naturlig cykel måste man tydligen ha haft ägglossning innan återförandet trodde det räckte med bra slemhinna dag 13 på 16mm.

  • pink lily

    Hur stor vikt lägger eg ivf-klinikerna i äggdonationsurvalet vid problematiken som kan uppstå under graviditeten vid blodgruppsinkompabilitet mellan bl a mamma O barnet A eller B (ABO-immunisering) eller mamma RH neg barn Rh pos (Rh(D)-immunisering)? Vad gäller för makens blodgrupps kompabilitet med donatorn? Vad är era erfarenheter?

  • Mikel

    Hej Pink Lily

    Enligt Brno Unica så ska det inte spela någon roll,samma information gav dom oss i Aten. Vi har dock valt att välja en donator med samma blodgrupp som mig. Vårt sista försök på Unica har gett positivt resultat o vi har nu 2 små hjärtan som växer. Jag är i vecka 7 så allt känns lite skakigt,försöker att inte oroa mig. Vi väntar barn efter 7 försök och det känns fantastiskt!

Svar på tråden Vi som gör/funderar på att göra embryoadoption