Anonym (hmmm) skrev 2011-10-21 11:03:19 följande:
Du förstår inte skillnaden mellan konstruktiv kritik och påhopp förstår jag.
Att skriva: Det är väldigt ohälsosamt att göra så, jag skulle råda dig att börja med tygblöjor istället.
= konstruktiv kritik - Skitbra!
Men att skriva: Men fan vad äcklig du är! Hoppas att BVC anmäler dig till socialtjänsten, stackars barn med en sån äcklig mamma!
= jävligt elakt, jävligt onödigt.
Och oftast är det dessa pretto-moral-jagärbäst-mammorna som skriver det andra alternativet och inte det första. Så har jag uppfattat det i alla fall, efter att ha varit en trogen användare av FL under många år.
Ja, jag tycker att det är skrämmande att folk höll med det jag skrev i starten, men jag skulle inte själv kunna sätta mig och skriva saker som att personen är äcklig, dålig mamma, snål, dum i huvudet. För vad hjälper det? Det är just DE kommentarerna som startar den sorgliga stämning som råder i många av FLs trådar.
En förälder som vanvårdar sitt barn och som brister såpass i omsorgen om detta barn, att man återanvänder bajsblöjor och riskerar barnets hälsa, är förmodligen någon som kommer att få oerhört starka reaktioner från omgivningen. Med tanke på vad vi faktiskt talar om här, en mycket allvarlig omsorgsbrist. Det finns inget som helst "pretto" i det. Det är sunt att reagera hårt på när barn far illa, men förmodligen hade din poäng gått fram om du hade beskrivit ett annat sorts beteende. Vad du har gjort nu är att du har beskrivit en förälder som vanvårdar och skadar sitt eget barn, för att sedan peka finger åt alla "prettomammor" med rådet om att de borde uttrycka sig mildare. Mitt råd till dig är väl snarare att starta nästa trolltråd (om ett halvår, när du får anonymiteten tillbaka) om någonting hyfsat mycket mildare än vanvård av barn, om det är sådana reaktioner du vill ha.