• kajsaliten

    ammar min tvååring, är jag konstig?!

    rubriken är lite ironisk; jag känner mig inte alls konstig men ganska ensam. vår underbara tjej är två år och ammas fortfarande. inte nattetid, hon nattas av sin pappa i vår stora säng o sover sedan som en stock hela natten:) - men dagtid snuttar hon så fort hon kommer åt! hon njuter verkligen av närheten det ger henne, det är "hennes" tuttar (hon kallar dom den "stora" och den "lilla" hihi!) och vi trivs båda två med detta för det mesta. ibland kan jag känna att jag är ett enda stort bröst dock för henne...speciellt de senaste 2 v , hon har börjat på dagis 20 tim i v - älskar det! - men hon har regrederat lite o vill gärna snutta lite mer än vanligt. det är inga problem för mej , jag förstår att hon nu vill ha lite extra trygghet, men jag vill gärna hålla det på nivån att "tutte får du hemma i soffan" , något jag får kämpa med just nu.
    jag undrar nu om det inte finns andra som ammar så mycket som jag gör är barnet är såhär stort? och hur gör man när man väl ska sluta? jag kommer vara tvungen att sluta amma i december pga en massa orsaker, hoppas vi är redo då hela familjen!
    jag är tacksam för tankar råd o funderingar!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-11-21 09:03
    sedan en månad har jag inte ammat mer. avslutet blev perfekt, jag o min man satt oss ner med henne o sa att "nu är tutten slut, den måste vila. du får säga hejdå till tutten nu". vår dotter funderade ett tag, o sa att hon ville pussa tutten hejdå:) det fick hon förstås. efter det har hon frågat ibland, men på skoj. hon var helt enkelt redo, vi också! jag är glad att jag ammat så länge, det känns helt rätt. det känns också rätt att ha slutat nu! vill bara tacka alla som skrivit här, både negativa men framför allt alla positiva tankar. vi gör alla det vi tror är bäst för våra barn, dom är alla olika med olika behov. min dotter har mått bra av amningen, hon mår bra nu också!

  • Svar på tråden ammar min tvååring, är jag konstig?!
  • Rulltrappa
    Rulltrappa skrev 2010-09-03 23:29:34 följande:
    Haha, jätte-off topic, men tänk vad mycket kläder man skulle bli tvungen att slänga om man inte ville tvätta bort kroppsvätskor i tvättmaskinen. Tänk på alla maginfluensor, läckande blöjor och den härliga perioden av blöjavvänjning.
    Min unge pinkar garanterat ner sig oftare än en gång i månaden.
  • Hervor 1
    Plutteli skrev 2010-09-04 12:15:11 följande:
    Jo, det är det jag tror de flesta gör. Men att hela debatten om naturligt-onaturligt kom in nu var ju för att så många började gorma om att det skulle vara onaturligt att amma ett barn äldre än ett år, eller att det i dagsläget skulle vara onaturligt att amma öht eftersom vi uppfunnit så mycket att amning inte är en nödvändighet längre. Jag känner liksom att bara för att man KAN använda konstgjorda saker behöver det inte automatiskt betyda att det konstgjorda alltid är bättre än det naturliga eller att man måste nyttja det bara för att det finns.
    I trådar om offentlig amning är det många som tycker att man får stå sitt kast, antingen väljer man att amma å då får man inte amma offentligt, eller så väljer man att ge ersättning och då får man mata var man vill och kan röra sig fritt. jag vet inte..jag tycker bara det i samhället i stort blivit en syn just att om något är konstgjort är det alltid bättre än det naturliga alternativet och man måste använda det bara för att det finns... (Som tex engångsblöjor, bindor, tamponger, preventivmedel, schampoo och tvål, barnoljor, napp, halvfabrikat osv osv.)
    Håller med dig helt och fullt och har inget mer att tillägga
  • kajsaliten
    Maxbox skrev 2010-09-04 09:51:16 följande:
    Har inte läst hela tråden, men reagerar på kommentarerna.

    Hehe, visst är det så att många tycker det är äckligt osv.  av olika anledningar. Okunskap, fördomar, rädsla osv osv. Jag tror att vi alla som ammar våra 2-åringar är medvetna om att en del av er har dessa uppfattningar. Det är inte vad frågan handlar om. Lägg nu ner det, och skapa istället egna trådar om detta om det är viktigt.

    Min 2-åring har börjat amma lite mer nu efter sommaren och dagis börjat om. Under sommaren var vi ju tillsammans hela dagarna, medan han verkar behöva vara väldigt nära nu. Det handlar mest om snuttning. Vet inte ens om jag har kvar någon mjölk då jag är gravid och det kan ha sinat. Men han säger att det är gott i alla fall=) Han kan fråga efter bröstet trots att vi inte är hemma, men accepterar när jag säger att han får vänta tills vi kommer hem.

    Jag vet inte hur man ska göra/tänka i samband med att avsluta amningen. Hoppas det har kommit några kloka svar på den frågan här i tråden.
    hej paddy! och ni andra också förresten! spännande att läsa hur tråden går, många fundertingar som kommer till ytan...  det har kommit en del kloka svar på mina undringar och tankar, som du så är det som om min tjej blivit mer mammig och mer i behov av närhet nu efter sommaren. jag ger henne det hon behöver, obs inte bara tutte som en del verkar tro! vi gosar mycket, pratar leker tittar på  myror osv - ammandet är bara en del av vår vardag!
    jag har inte haft tid att läsa allt i tråden, ska försöka ta mej tid. jag väljer att inte längre bemöta elakheter som "att det är äckligt"osv - tycker man kan formulera sej på ett vänligare sätt - till er andra vill jag bara säga tack! och skriv vidare!
  • Rubia

    Har bara läst TS och jag tycker personligen att ja, du är konstig som ammar din tvååring.

  • Zaria

    Som svar på TS, nej du är inte konstig.

  • SallyBlixten
    Plutteli skrev 2010-09-03 16:22:36 följande:
    Hehe, jag har inte bil eller körkort men åker tåg flyg och buss och bil när jag sammåker med andra ibland.

    Men såg senare att du tog upp kroppsliga saker istället och det är ju bättre jämförelser så:

    Jag använder inte kondom, spiral, hormonpreparat eller andra konstgjorda preventivmedel, jag håller koll på sekret i slidan för att veta när jag har ägglossning och därmed undvika graviditet, funkar skitbra för mig.

    Vad gäller mens: Jag använder tygbindor, något som använts i hundratals år

    Jag bär mitt barn hellre än använder vagn, jag samsover hellre än har barnet i egen säng eftersom människan egentligen inte är gjort för att sova långt ifrån varandra, i synnerhet inte som spädbarn. Jag ammar för att jag kan, men skulle kunna ge ersättning om jag måste. Mitt barn får amma tills det själv vill sluta.  Jag lagar mat ifrån grunden istället för att köpa färdigt... Tja..
    Nått mer du vill veta?
    Jag måste säga att jag gillar både din livsstil och de kloka inlägg du gör :)
  • Plutteli
    SallyBlixten skrev 2010-09-05 22:53:42 följande:
    Jag måste säga att jag gillar både din livsstil och de kloka inlägg du gör :)
    Tack
  • Lyckoprinsessan
    Plutteli skrev 2010-09-04 11:11:28 följande:
    Varför inte? Eller tillhör du de där personerna som slänger alla kläder det kommer bajs, kiss, spyor osv på? Mensblod är sterilt, det är inget farligt i det. Att använda tampong, ja...jag har inte ord, DET är riktigt vidirigt tycker jag. Men hey, alla är vi olika, jag kommer inte tvinga dig att använda tygbindor om du inte tvingar mig att ha tampong

    Vad gäller tygblöjor, samma där, kiss är sterilt och bajs sköljer man av i förväg/slänger i toan beroende på konsistens. Men igen, ingen kommer tvinga dig att använda det. Jag gör det, men jag skiter fullständigt i om andra gör det eller ej, förr eller senare kommer man väll på vad man ska göra av alla blöjor som blir i sopberget, och det är deras ekonomi som får ta smällen inte min.
    Jag håller med dig, tror vi i vissa avseenden kommit lite för långt från naturen och glömmer att vi är människodjur. Vi borde lite mer på våra instinkter. Om jag var bebis skulle jag hellre ha dig som mamma än en som väljer ett modernt liv med ersättning och de senaste bebisprylarna...

    Tips: Testa menskopp, smidigare än tygbindor tycker jag  
  • Plutteli
    Lyckoprinsessan skrev 2010-09-05 23:05:21 följande:
    Jag håller med dig, tror vi i vissa avseenden kommit lite för långt från naturen och glömmer att vi är människodjur. Vi borde lite mer på våra instinkter. Om jag var bebis skulle jag hellre ha dig som mamma än en som väljer ett modernt liv med ersättning och de senaste bebisprylarna...

    Tips: Testa menskopp, smidigare än tygbindor tycker jag  
    Ja, både jag och sambon resonerar ju som så att kärlek och föräldraskap inte sitter i de prylar barnet får. Inget fel i att köpa saker till sina barn om man dessutom ser till att ge dem det viktigaste av allt: TID, och kärlek. Tyvärr verkar en del glömma bort hur uppskattat det kan vara för barn att bara få sitta uppkrypen i en varm famn och lyssna till en saga utan en massa tekniskt tjaffs och moderna lösningar på allt.

    (Jag är allergisk mot latex så kan inte använda menskopp f.ö, annars hade jag gjort det )
  • gutegirl

                                                        


    Tomten bjuder alla som vill på risgröt
Svar på tråden ammar min tvååring, är jag konstig?!