Liak skrev 2010-03-16 22:03:12 följande:
Någon som kan tipsa om barnvänlig vv-mat som går snabbt att laga? Istället för typ köttbullar o makaroner. Jag har två grabbar här hemma, 3 år resp 8 mån, och jag vägrar stå och laga olika mat till alla. Nä, här får alla äta vv-mat.
Vi äter ingen speciell VV-mat. Vi lagar helt vanlig mat och så räknar jag ut vad den innehåller för propointsvärde och anpassar mina portioner efter det. Funkar jättebra tycker jag! Köttbullar och makaroner går alldeles utmärkt att laga och äta, även om vi inte gör det så ofta. Hemrullade köttbullar är ju så himla gott! Sist räknade jag ut att mina blev värda precis 1 pp per köttbulle, då blev det superenkelt ju!
Vägning imorgon och jag är inte alls säker på att jag gått ner den här veckan heller. Min kropp är helt klart i obalans efter sjukdomar och stress, så jag vet inte om den fixar viktminskning just nu. Men jag kör på! Jag ska gå ner, så småningom vänder det!