EpicF skrev 2024-06-04 17:04:17 följande:
Mitt ex har inte att göra med vem jag dejtar, har sex med eller en relation. Precis som jag inte har att göra med vem han dejtar, har sex med eller en relation med.
Ja, jag har barn. Både med mitt ex och min nuvarande.
Förövrigt så "utsatte" jag aldrig mina barn för mina tidigare dejter. Och jag behövde absolut inte något godkännande från mitt ex.
Vilken del av så länge du inte utsätter era barn för det så är det ok var det du inte förstod? Verkar vara svårt för vissa att se utanför sin egobubbla... jag ska försöka förtydliga riktigt övertydligt så får vi se om det sjunker in, även om det är tveksamt.
Om du dejtar pundare och har knarkfestival hemma UTAN era gemensamma barn hemma så angår det inte ditt ex, barnen utsätts inte för det och det påverkar inte dem.
Om du dejtar pundare och har knarkfestival hemma MED era gemensamma barn där så angår det definitivt ditt ex eftersom barnen utsätts för det och det påverkar dem.
Det handlar alltså inte om en tävling om vems rättigheter är värda mest i universum, dina eller ditt ex, det handlar om BARNENS välmående, och nånstans i dimman verkar till och med du fatta det eftersom jag antar att det fanns en anledning till att du lät bli att utsätta dina kids för dina dejter eller?
Och om du nu själv valde att INTE utsätta era barn för dina dejter så är det ju väldigt märkligt att du tycker det är ok att TS ex drar hem escorter med barnen där?