Anonym (hej) skrev 2023-08-06 17:52:55 följande:
Nej, det är inte en situation som är långt ifrån verkligheten för många kvinnor. Det är du som är felinformerad. Det är så precis så skillnaden ser ut mellan att vara man och kvinna. Du tar strid för att denna skillnad ska bestå till varje pris.
Om vi jämför incels med bögar. Det fanns väl inget som tvingade en bög att äckla sig runt med andra män under en aidsepidemi, trots omgivningens fördömanden. De hade kunnat skärpa sig, skaffa sig lite folkvett och gift sig med en kvinna istället så hade problemet varit ur världen. Att vara bög är något man väljer att vara. Då får man faktiskt skylla sig själv och ta konsekvenserna av sitt handlande. Annars borde vi kanske låsa in bögarna på rättspsyk till de lär sig att sluta vara bögar. Man sår vad man skördar osv... (obs sarkasm).
Vad är skillnaden fördomarna mot en bög och en incel?
Hela ditt tankemönster är skevt. Jag tar inte strid för att kvinnor ska få färre män att välja på. Jag vill att fler män ska kunna bli valbara för kvinnor. Men då är det männen som måste förändras, inte samhället.
Nej, det är inte så lätt för en kvinna att hitta en lämplig partner, oavsett om det enbart är för sex eller annat. Att kvinnor får erbjudanden om "knulla?" eller "dickpics" anses generellt som skrämmande för en kvinna, inte smickrande. Borderline trakasserier av kvinnor för sex är också skrämmande för dom. Kvinnor måste då sålla bort de män som riskerar att vara farliga för henne, sen (om hon fortfarande vill) ta risken att inleda något med någon som kanske bara låtsas vara normal.
Incels sållar bort sig själva i ett tidigt skede. Det finns ingen samhällsförändring som skulle kunna förändra det.