Eftersom TS inte på någons fråga riktigt vill tala om vad det är som hänt, eller sagt att han absolut inte alls gjort något galet, så förstår man ju att något har skett som inte var helt ok.
Det enda TS kan göra när han möter någon ny bekantskap är att i handling visa att han inte alls är sån som hans ex sagt. Få en annan människas förtroende.
Ni som dissekerar lagen verkar ha missat en liten detalj som är viktig i sammanhanget: det är vad uppsåtet var. Finns det tydliga bevis för att en person hänger ut någon för att medvetet förstöra för den personen, ja då kan det vara straffbart.
Det är inte straffbart om mormor utan lov lägger ut foton på barnbarnen, och föräldern blir vansinnig och gör en polisanmälan. Eftersom mormor lade ut foton bara för att hon tycker barnbarnen är så gulliga, är det inte uppsåt. Det var inte menat att skada.
Vad TS ex gjort, om det kan passa in i kategori 1 så ja, då kanske hon är ute på hal is. Men vi vet tänker så länge inte riktigt vad TS gjort, och exakt vad exet gjort.