AndreaBD skrev 2022-03-11 10:32:55 följande:
Ja, tyvärr var det någon som babblade om det för öppet att Polen ville samla alla flygplan på basen Ramstein i Tyskland. Och då ville Tyskland inte heller stå som den som skickar flygplan till Ukraina. Man borde kanske ha gjort som Ryssland. Hemligt och spela dum ifall någon märker något.
Nä, läckan var långt innan dess.
Bara någon dag in i kriget så sa "
EU foreign-policy chief" Joseph Borell att vissa EU-medlemmar skulle kunna skicka flygplan. och därmed var frågan offentlig och död.
www.wsj.com/livecoverage/russia-ukraine-latest-news-2022-02-26/card/eu-member-countries-will-supply-ukraine-with-jet-fighters-borrell-says-zjCJ5iME2keSkxfiaIpr
.
Det är dessutom en symbolfråga mer än en praktisk fråga. Planen har ett begränsat värde eftersom ryssarna mest använder artilleri, stridsvagnar, helikoptrar och raketer/missiler. Sådant du kan slå ut med handburna missilsystem.
En Mig-29 kostar i storleksordningen 50 miljoner dollar och kan förstöras på marken med en träff av en granat eller missil.
Ge Ukraina Javelins, Stigers, NLAWS och drönaren Baykar TB2 för 50 miljoner dollar och du får ut väldigt mycket mer försvar för samma peng..
För att inte tala om vad du skulle kunna skicka för motsvarande 70 flygplan.
En sådan drönare kostar ca en miljon dollar. En femtiondel av vad ett flygplan kostar.
.
Planen är tyvärr en återvändsgränd.
.