Ska ni vaccinera er mot corona?
Ska ni vaccinera er mot corona? Om inte varför?
Ska ni vaccinera er mot corona? Om inte varför?
Andelen smittade + vaccinerade måste uppgår till mellan 60-80% för att vi ska uppnå ”flockimmunitet”.
"Enligt Matti Sällberg, professor i biomedicinsk analys på Karolinska Institutet, behöver ungefär hälften av populationen vaccinera sig för att smittspridningen ska minska:
- Under våren kanske vi har en spridning på 20-40 procent i befolkningen som har haft infektionen i kombination med 50 procent som vaccinerar sig, minst. Då är vi uppe i 60-80 procent och då tror jag att vi kan se en dämpning av smittan."
Svininfluensan var inte ny. Det var samma stam som spanska sjukan. Det var därför man stimmade så om att alla skulle vaccineras. Man trodde det kunde vara en sån där livsfarlig historia.
Sen kom Corona och man tänkte väl att det är ju bara det gamla ofarliga Coronaviruset så man var mer relaxed.
Det lär dröja innan jag blir erbjuden vaccin. Men jag vet inte, kräver arbetsgivaren det så får jag ta det, annars vet jag faktiskt inte.
Nej till vaccin.
Läs uttalanden från amerikansk media och Pfizer själva, om ni tror att allt kommer bli som vanligt igen efter att ni tagit vaccinet är ni helt ute och cyklar. Vaccinet kommer inte göra dig fullständigt immun, den kommer göra symptomen såpass milda att du inte behöver läggas in på sjukhus, dessutom så kommer du trots vaccinet kunna bli smittad igen och du kommer kunna smitta andra. Vaccinet kommer inte heller verka i mer än några månader högst så du kommer behöva ta en ny dos flera gånger om året.
Alla ja-sägare här inne är desperata och panikslagna människor som tror att allt kommer bli som vanligt igen efter att ha fått en spruta i armen. Vill ni ha tillbaka er frihet? Släpp era rädslor, gå ut och ta tillbaka dem, för ni är väktarna för ert egna fängelse. Är ni för skraja att göra detta så kanske ni inte ska sätta käppar i hjulet för folk som är villiga att kämpa.
Svenska politiker kommer inte ge tillbaks era rättigheter i alla fall, de tycker nog det är skönt att slippa trängas med er dödliga när de ska handla lyxklockor och julklappar på stan, eller när de ska semestra. Skönt att slippa andas samma luft som er dödliga på flygen till solsemestrarna som de helst inte vill att ni ska åka iväg på.
Om vaccinet är så himla bra kan väl vi som är skeptiska till det få slippa vaccinera oss, ni andra är ju ändå skyddade.
Om vaccinet är så himla bra kan väl vi som är skeptiska till det få slippa vaccinera oss, ni andra är ju ändå skyddade.