Silverjenny skrev 2020-06-23 09:02:37 följande:
Jag har definitivt tappat förtroendet för regeringen. Har alltid haft hjärtat till vänster men jag känner mig sviken, så till den milda grad att jag inte ser en framtid i det här landet längre. Jag har börjat söka jobb utomlands och kommer att flytta så snart det finns möjlighet.
Vem fan vågar bli gammal och hamna på ålderdomshem här när man blir borttriagerad redan vid 70 års ålder vid en relativt mild pandemi trots att man är kärnfrisk i övrigt? De har inte ens försökt rädda alla, fältsjukhuset vid årsta förblev oanvänt och det fanns lediga platser på IVA ändå nekades patienter vård. Och så skryter politikerna om att vi har bra kapacitet i sjukvården, tro fan det när de resurser som finns inte blir utnyttjade. För att inte tala om bristen på munskydd mm både i vården och för allmänheten.
Aldrig mer en röst på vänsterblocket och högern vill jag inte stödja så det blir väl till att rösta blankt nästa gång om inte något nytt alternativ dyker upp.
Problemen är två - sjukvården och äldrevården. Ingen kan ändra på detta snabbt nu. Det tar tid.
Och det stämmer inte att borttriagerar folk som är kärnfriska, men över 70. På sin höjd har man tagit beslutet att inte sätta in intensivvård hos sjuka gamla som inte skulle överleva intensivvård.
Och hur kan man dra slutsatsen att man inte har försökt rädda folk, för att fältsjukhuset i Älvsjö inte användes??? Problemet var tyvärr att man behövde mer personal. Och om det hade funnits tillräckligt med personal, så hade man inte behövt fältsjukhuset heller, för att det fanns tillräckligt många platser i sjukhusen.
Jo, det fanns brist på material, och det problemet hade alla länder som inte hade omfattande lager, för att plötsligt ville alla köpa och produktionen hann inte med. Men vi behöver förstås också ett system med lagersystem, så som Finland har.