Antisemitismen inom vänstern, varför?
Javisst, precis som reformism respektive revolutionism - också en punkt där urkund och PAH skildes åt i olika grader åt varsitt håll.
Men även gemensamheter som att både urkund och PAH såg på samhället som en 'organism' samt tog även avstånd från kapitalism, bolsjevism och fascism.
PAH var inte heller någon främling eller regelrätt motståndare till konservatismen i Sverige vilket går att se i ett citat som de här:
I svår sjö är det dubbelt viktigt att föra rodret med fast hand och följa känd led, hellre ta risken av försening än söka vågsamma genvägar till lä och hamn.
Jag utesluter inte ett visst samarbete mellan en i anda och sanning samhällsvårdande konservatism och en socialdemokratisk iver att bereda trygghet och välstånd åt alla.
https://socialkonservativatankar.wordpress.com/2012/02/16/per-albin-hansson/
Du vet att du länkat direkt till den bruna smörja SD sprider och använder för att förvanska historien? socialkonservativatankar.wordpress.com/about/
Allvarligt, det verkar som att du faktiskt studerat en del av det du diskuterar, men fortfarande är mycket av det du skriver fast i den bruna propagandans medvetna eller omedvetna missuppfattningar.
Är det medvetet du länkar till SDs tankegods och förvrängda bild av historien eller var detta ett ärligt misstag?