Dejta en man som har barn och inte separerat helt än..?
Har förälskat mig i en kille på mitt jobb som håller på att separera från sin partner. De ha brutit upp men hon har inte flyttat ut än. Jag har senaste 2-3 månaderna börjat prata mycket med denna kille/man och vi har båda erkänt nu att vi är väldigt intresserade av varann. Vi har inte haft sex men det har varit en och annan puss utanför jobb.
Jag vill inte mer förens hans ex har flyttat ut.
Vill bars ha det sagt så slipper jag kommentarer om det..
De har 2 barn , 6 och 9 år, jag har inga barn men vill ha.. Han är 37 och jag 29.
Anledningen till denna tråd är att jag helt enkelt vill höra era historier om att bli 'styvmamma' till lite äldre barn?
Hur har exet hanterat det och hur har barnen tagit det?
Några tips som jag kan dra nytta av om vi väljer att gå längre när de separerat?
Ska jag träffa henne innan barnen exempelvis? Förstår att det lär ta flera månader tills den dagen men jag är en planerare som gillar att veta vad jag har att vänta mig innan jag ger mig in i en situation.
Känner mig rädd och osäker på hela situationen. Är löjligt förälskad i honom trots att vi bara träffats på detta sätt i några månader.
De separerar då han inte längre vill vara med henne av olika anledningar, hon vill inte separera.
Erfarenheter?