Babydreamer skrev 2016-03-18 16:24:17 följande:
Det där verkar ju helt idiotiskt! Det är ju bara när det kommer till ivf som landstinget inte hjälper till med syskon. Pergotime och annan hjälp ska man ju iaf ha rätt till även om man har barn innan.
Hoppas ni har någon bra privat gyn mottagning nära er! Det brukar vara samma priser som landstinget iaf.
Ja! Det tycker jag med. Var ju helt säker på att vi skulle få hjälp. Och så får man det där svaret på posten i morse. Och det dåliga är att man inte kan ringa till dom heller och prata med dom. Bara via formulär på nätet. Vet inte vad det är för nå dom börjat med. Dåligt är det iaf!
Jag ska vända mig till min barnmorska här i stan, ringer henne nästa vecka så får vi se om hon kan hjälpa mig på något vis. Vart jag ska vända mig och så. Hoppas på att få bättre svar :)
Tror närmsta privatklinik ligger mellan 20-30mil bort.