• lanylena

    BIM maj 2015

    En fortsättningstråd för oss som inte plussade i april, och har nytt BIM i maj.

  • Svar på tråden BIM maj 2015
  • mkes
    Donner82 skrev 2015-05-14 07:03:28 följande:

    Trixat lite - här ser jag det liiiiiiite mer - men det kanske bara är nått annat...


    Ser också! Tycker det ser ut att vara rött dessutom! SÅ spännande! Släng upp bild så fort du testat igen!!
  • Symetrical
    Donner82 skrev 2015-05-14 08:52:30 följande:
    Man vill ju så gärna att det ska vara ett plus! :)

    Kommer bli en lång dag i väntan tills i morgon. Kanske måste ta ett test i eftermiddag. Hehe...

    Åh vad jag vill att det blir ett plus!

    Hur går det för dig?
    Jodå, ägget verkar ha släppt nu i alla fall, så bara att invänta bim nu. :-P
  • Symetrical
    Donner82 skrev 2015-05-14 09:44:25 följande:
    Men Symetrical - vi har ju BIM samma dag (såg på listan)! :) Har du testat än?
    Mm, men dessvärre är det bara för att jag senaste månaderna bara haft 7 dagars lutealfas, så nyss haft äl. Kommer inte mensen om en vecka är det däremot ett gott tecken.
  • dinin

    Usch vilken tråkig start på långhelgen... Blodiga flytningar såhär 2 dagar innan bim. Och en förkylning på det. Kört denna månaden också :( :(

  • GlitterLina

    Fattar ingenting.

    Fick i förrgår en glad "fast" gubbe på ÄLtest. Gjorde ett äl test även igår på sticka. Båda strecken va lika starka. Tog ett idag me för skoj skull å titta det e ännu starkare.. Vad betyder det? Har inte ägglossning skett än eller vaddå? Har ingen molvärk längre i äggstockar. Men nu har jag fått ömma bröstvårtor istället.

  • Symetrical
    GlitterLina skrev 2015-05-14 11:04:43 följande:

    Fattar ingenting.

    Fick i förrgår en glad "fast" gubbe på ÄLtest. Gjorde ett äl test även igår på sticka. Båda strecken va lika starka. Tog ett idag me för skoj skull å titta det e ännu starkare.. Vad betyder det? Har inte ägglossning skett än eller vaddå? Har ingen molvärk längre i äggstockar. Men nu har jag fått ömma bröstvårtor istället. phpEg6mVk29941.jpg


    Oj, så starkt! När i förrgår fick du den fasta gubben? Kan ju ta 48 (i sällsynta fall upp till 72) timmar innan ägget släpper efter första positiva testet. När väl äl skett skall testen blekna ganska direkt, så skulle tippa på att det inte släppt än. Kanske gör det typ ikväll..? Om jag vore du skulle jag ta ett test till senare idag för att se om det är svagare. Såhär har mina senaste tester sett ut.
  • Malin 845

    Kunde inte hålla mig, testade imorse. Tyvärr fanns det inget streck alls. Är bara att invänta mensen.. :/ För nu är det bim +3 så borde ha plussat nu. Men lycka till, till er andra! :)

  • debbie85
    mkes skrev 2015-05-14 10:20:05 följande:

    Japp, precis så! Som små nålstick på en och samma punkt!

    Jag har ett bergsäkert tecken på att jag är gravid, och det är att veckan innan bim stänger mina tarmar för business och jag slutar helt enkelt göra nummer två. Tvärtemot händer när mensen är på g. Tyvärr är vi på tvärtemot-veckan just nu. Du får plussa åt mig helt enkelt!


    Åh! Hoppas hoppas hoppas!!!

    Tråkigt att dina tarmar signalerar mens. Men tarmarna kan ha fel!
  • debbie85
    dinin skrev 2015-05-14 10:53:16 följande:

    Usch vilken tråkig start på långhelgen... Blodiga flytningar såhär 2 dagar innan bim. Och en förkylning på det. Kört denna månaden också :( :(


    Åh vad trist! Du är säker på att det är mensen då? Krya på dig!
    Malin 845 skrev 2015-05-14 11:32:43 följande:

    Kunde inte hålla mig, testade imorse. Tyvärr fanns det inget streck alls. Är bara att invänta mensen.. :/ För nu är det bim +3 så borde ha plussat nu. Men lycka till, till er andra! :)


    Hoppet är inte ute förrän mensen har kommit!
  • debbie85
    MatildaMilano skrev 2015-05-14 09:13:34 följande:

    Tjejor, jag har ju bim på tisdag men imorse när jag (vet inte ens varför) klämde på ena bröstet så kom där bröstmjölk?! Hur vanligt är det? :O Jag har tre barn sen tidigare och har aldrig varit med om att det skulle komma redan innan bim utan snarare strax före bf... det måste väl ändå vara ett grav tecken? Hoppas :D


    Var det vitt eller genomskinligt? Jag hade nämligen genomskinlig vätska som kom från mina bröst innan jag var gravid för första gången. Gick till gynekologen som sa att det var normalt men att jag skulle sluta pilla på brösten.