• Felicia86

    Har du förtroende för regeringen?

    Den rödgröna minoritetsregeringen var ganska ifrågasatt redan från början. Sedan har svikna vallöften och skandaler bara rullat på, både från S och Mp. Personligen tycker jag att denna regeringen är den bedrövligaste Sverige har haft i modern tid.

    Spännande att se vad ni tycker här inne, brukar ju vara en överrepresentation av vänsterradikaler här så förväntar mig ändå ett starkt försvar för denna flumregering...

    Omröstning
    Du måste logga in för att rösta eller se resultatet av omröstningen.
  • Svar på tråden Har du förtroende för regeringen?
  • KillBill
    Tom Araya skrev 2016-05-02 16:57:54 följande:
    Vi ska väl tillägga att ingen studie har gjorts om mer långtgående effekter eller har räknat in faktorer som kostnaden av religion, rättsväsendet mm som medförts av invandring.

    Kan du utveckla vad du menar att Timothy Hatton har missat i sin forskning? Har du belägg för att han inte har beaktat kostnader för exempelvis rättsväsende? Vad är det för kostnader som skulle vara kopplade till människors religion?



    Tino Sanandaji: SD är ett gäng skånsk trash med låg IQ!
  • Tom Araya
    Världsmedborgare skrev 2016-05-02 10:32:05 följande:

    Att älta kostnader för invandring är eg helt meningslöst, när det absolut viktigaste är att rätta till åldersfördelningen/demografin i Sverige.
    Vad det kostar är exakt den kostnad vi måste ta, då alternativet är skyhögt långt mer kostsamt för oss som bor i Sverige.

    Att flytta fokus från demografin till kostnader för invandring, är enbart ett sätt att framställa invandrare som ett problem, och det är nog det sämsta vi kan göra, och så långt ifrån problemlösning det går att komma.
    Vill vi behålla välfärden behövs fler i produktiv ålder opch fler ungar, så är det bara, att det kostar är en självklarhet, det gör det alltid, men över tid så är det alltid en god investering.


    Detta finns beräkningar på och det rör sig inte om 50-100 000 invandrare utan snarare under 10 000.
  • KillBill
    Tom Araya skrev 2016-05-02 16:53:07 följande:
    Invandringen har inte sett lika ut hela tiden. Du måste räkna in hur folk intergreras och kommer in på arbetsmarknaden, vilket varierar beroende på vilka det är som kommer.
    Du måste även räkna på hur det hade kunnat vara med ekonomin med en mer återhållsam invandring.

    Att Sverige under de senaste 20 åren har tagit emot mer än 1 miljon invandrare, halvera statsskulden, och vandrat uppåt i placeringarna bland länderna med högst välstånd i världen talar emot att de omständigheter som du pratar om skulle ha några större effekter.


    Tino Sanandaji: SD är ett gäng skånsk trash med låg IQ!
  • Smecker
    Tom Araya skrev 2016-05-02 17:17:31 följande:

    Detta finns beräkningar på och det rör sig inte om 50-100 000 invandrare utan snarare under 10 000.


    Var finns dessa beräkningar?
    Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare
  • Tom Araya
    KillBill skrev 2016-05-02 17:29:36 följande:

    Att Sverige under de senaste 20 åren har tagit emot mer än 1 miljon invandrare, halvera statsskulden, och vandrat uppåt i placeringarna bland länderna med högst välstånd i världen talar emot att de omständigheter som du pratar om skulle ha några större effekter.


    Eller så granskar man vilka faktorer som bidragit till denna effekt och om de senaste 20 årens invandring bromsat, varit neutral eller bidragit till effekten.
    Om vinsten i det ena fallet är 100 kr och 200 kr i det andra fallet så finns ju någon faktor i det första som begränsade vinsten till 100 kr.
  • nattuv
    Världsmedborgare skrev 2016-05-02 10:32:05 följande:

    Att älta kostnader för invandring är eg helt meningslöst, när det absolut viktigaste är att rätta till åldersfördelningen/demografin i Sverige.


    Hur åldersfördelningen ser ut är i sig inte intressant (givet att vi undviker de mest korkade extremexemplen). Det som har betydelse är antalet försörjande och antalet försörjda.
  • Tom Araya
    KillBill skrev 2016-04-30 09:23:10 följande:

     


    Kostnaden för den Svenska invandring utslaget på varje Svensk innebär enligt Ekberg en kostnad på mellan 16 och 21 kr per dag. Är det verkligen rätt att kalla denna ekonomiska uppoffring för extremt stor om du jämför denna uppoffring mot exempelvis det lidande som den syriska befolkningen tvingas utstå pga. det pågående inbördeskriget? 


    KillBill skrev 2016-05-02 17:11:17 följande:

    Det handlar om vad vi vill prioritera. 2013 så uppgick exempelvis Statens kostnad för jobbskatteavdraget till 90 miljarder.  


    Med tanke på hur få behövande i världen (inte minst flyktingar i eller från Syrien) som verkligen får hjälp med dessa pengar så är det enorma summor och enskilt en av vårt lands största utgiftsposter.
  • Tom Araya
    KillBill skrev 2016-05-02 17:15:27 följande:

    Kan du utveckla vad du menar att Timothy Hatton har missat i sin forskning? Har du belägg för att han inte har beaktat kostnader för exempelvis rättsväsende? Vad är det för kostnader som skulle vara kopplade till människors religion?


    Jag skulle gärna läsa en forskningsrapport av Hatton, men jag hittar ingen. Bidra gärna med en länk om du hittar någon.
    I de artiklar jag läst antyds att forkningen huvudsakligen gjorts i Australien där Hatton är bosatt och verksam. Resultatet av sådan forskning påverkas naturligtvis av vilken välfärdsmodell som används i det land forskningen bedrivs och Australiens modell skiljer sig från den svenska.

    Kostnader kopplade till religion är olika bidrag till religiösa organisationer och kostnader för anpassningar i samhället för människor av olika religiösa grupper.

    Hatton är förövrigt förespråkare för flera åtgärder i syfte att minska asylsökningar som jag stödjer.

    www.dn.se/webb-tv/klipp/nyheter/timothy-hatton-valj-redan-i-lagren-vilka-som-ska-fa-asyl/
  • Flash Gordon
    Tom Araya skrev 2016-05-02 18:21:05 följande:
    "Vi behöver alltså en invandring på omkring 10 000 personer."

    detgodasamhallet.com/2015/11/12/hur-manga-inv.../
    AMS kom fram till ännu lägre siffror - förutsatt att det är riktad arbetskraftsinvandring.

    5000 arbetskraftsinvandrare om året. Det är vad som behövs för att kompensera för bortfallet av arbetskraft.

    http://www.tino.us/2015/04/trams-fran-ams/

    "SCB:s projektion är att antalet sverigefödda i arbetsför ålder sjunker med ungefär 6.000 per år till år 2030. AMS medger att antalet sverigefödda som arbetar har ökat på senare år men tror att antalet i framtiden kommer att sjunka med drygt 5.000 per år."
Svar på tråden Har du förtroende för regeringen?