• Orchid

    Varför äter du lik?

    Jag har en tråd där alla kan ställa frågor till mig som är vegan. Nu tänkte jag ställa frågor till er och förhoppningsvis starta upp en trivsam och givande diskussion om djurrätt!

    Varför äter du lik? Hur rättfärdigar du att du bidrar till andra varelser lidande och död?

    För att visa att jag är snäll och harmlös kan jag berätta hur jag själv tänkte innan jag blev vegan:

    Jag tänkte nämligen inte alls. Jag höll insikterna om speciesism (jämför med sexism eller rasism) på avstånd och i periferin för att jag helt enkelt inte orkade se hur mycket lidande vi människor orsakar andra varelser. Det var helt enkelt bekvämt och gott att äta kycklinggryta istället för kikärtsgryta. Det var bekvämt och enkelt att använda tvål med djurfett i istället för växtbaserad sådan. Så länge jag låtsades som ingenting kunde jag behålla mina fina vanor och slippa konfronteras med mina egna dåliga sidor.

    Jag ville inte se att människans herravälde över djuren bara var ett mänskligt påfund som är ganska lätt att slå hål på eftersom det skulle bli jobbigt, krävande och tidsödande för mig. När jag väl insåg att vi alla har lika stor rätt till liv och välbefinnande hade jag däremot inget val. Då blev djurrätt otroligt viktigt för mig.

    Låt oss vara trevliga och lära oss saker av varandra i tråden :)

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2014-01-02 15:33
    Jag är fullt medveten om definitionen av ordet "lik", men jag menar att skillnaden i språkbruket finns där för att speciesism existerar. Genom att inte likställa människors kroppar med djurs ökar avståndet, vilket rättfärdigar allt vi människor gör. Därför skriver jag "lik" och inte "djurkropp".

    Ville säga det så att inte diskussionen hamnar fel :)

  • Svar på tråden Varför äter du lik?
  • Dragonkrydda

    Jag kan inte rättfärdiga mig på så sätt som du vill. Jag kan inte förklara på ett sådant sätt varför jag äter kött så det för dig blir okej. Det är väl inte meningen heller kanske. 


    Jag äter kött, har alltid gjort och kommer förmodligen alltid att göra. Den enda egentliga orsaken är att jag tycker det smakar så gott. 
    Jag är inte för något djurs lidande, så jag bojkottar vissa saker rakt av. Jag köper i största möjliga mån svenskt kött, och så ofta jag kan grönbeteskött från gårdsbutiker. Thats my story.. 

  • pellepelle

    Hur gör du då en mygga biter på din arm?

    Hur gör du med dina kvalster och din (eventuella) barns löss? Pälsängrar i garderoben och mal i källaren?

    Allt handlar om var man drar gränsen för hur mycket värde man sätter på olika djurs liv. Att ha nolltolerans är omöjligt!

    //från en 90-procentig vegetarian...

  • Skepparen

    Jag tror att du kommer att få otroligt dåligt med svar, eller så är folk på FL sjukare än vad jag vill tro.
    Ett lik är en avliden människas kropp.

    Att du har problem med köttätande är en sak, men du kan väl åtminstone försöka att argumentera med vedertagna begrepp istället för att leka rubriksättare på Aftonbladet?

  • Maria 434

    Ett dött djur kallas inte för lik, det är en död människas kropp som kallas för lik.
    Jag har aldrig ätit människor så jag känner att jag inte behöver förklara hur jag tänker.


  • Orchid
    Skepparen skrev 2014-01-02 15:28:50 följande:
    Jag tror att du kommer att få otroligt dåligt med svar, eller så är folk på FL sjukare än vad jag vill tro.
    Ett lik är en avliden människas kropp.

    Att du har problem med köttätande är en sak, men du kan väl åtminstone försöka att argumentera med vedertagna begrepp istället för att leka rubriksättare på Aftonbladet?
    Jag är fullt medveten om definitionen, men jag menar att skillnaden i språkbruket finns där för att speciesism existerar. Genom att inte likställa människors kroppar med djurs ökar avståndet, vilket rättfärdigar allt vi människor gör.
  • Aniiee

    Varför äter du lik..... intressant användning av språket, det där. Säger en hel del.....

    Ja, jag äter kött. Nej, jag bidrar inte till till något djurs lidande. Död, ja, men icke lidande. Och sen äter jag upp dem. För jag dels behöver det, dels tycker att det är gott och för det tredje för att jag är människa. En omnivor. Som behöver kött för att fungera optimalt. Lika mycket som jag behöver baljväxter och rotsaker. Det är inget jag hymlar med. Alls......


    Yaoi is the opiate of the fangirls
  • Orchid
    pellepelle skrev 2014-01-02 15:25:52 följande:
    Hur gör du då en mygga biter på din arm?
    Hur gör du med dina kvalster och din (eventuella) barns löss? Pälsängrar i garderoben och mal i källaren?

    Allt handlar om var man drar gränsen för hur mycket värde man sätter på olika djurs liv. Att ha nolltolerans är omöjligt!

    //från en 90-procentig vegetarian...
    Naturligtvis kan man inte bli 100% vegan, men det är något att sträva efter. Strävan ska vara att minimera utnyttjandet och lidandet av djuren. Jag värdesätter inte olika djurs liv olika, precis så som jag inte värdesätter olika människors liv olika.
Svar på tråden Varför äter du lik?