BF i oktober. Någon som vill följas åt?
God natt tjejer :)
Här skulle det blåsa lite under natten men inget jag märkt av trots 2 timmars sömnlöshet. Klarade ni er ifrån materiella skador?
amandaa - Grattis till flickan! Kräkningar genom hela förlossningen är verkligen inte kul! Skönt att det gick bra iaf.
Anansie - Skönt att du slapp sy! Förstår verkligen att du trodde att du skulle få sönder! Jag börjar bli väldigt nervös för att jag inte ska hinna få ryggbedövningen....
Mami2013 - Inget nytt på din front?
Mami2013 - Jag har känt lite i ryggen både igår och idag men jag är osäker på om det är förvärkar eller något annat. Annars är det oförändrat. Så dryyygt att bara gå och vänta!
3,7 kg låter stort för en liten person! Hur mycket har tidigare barn vägt?
När dottern kom så hade jag ryggbedövning och lustgas. Det funkade bra för mig. Eftersom att dotterns pappa var mer en börda än ett stöd vid förlossningen så var jag väldigt tacksam över att det funkade.
Min bm sa igår att jag skulle kräva ett ul hos spec mvc på fredag för att få koll på hur stor bebis är nu. Hon verkar äntligen ha förstått min nervositet över att bebis ska vara stor och tycker att det var rätt okänsligt av läkaren att säga att man faktiskt kan äta värktabletter.
Mami2013 - Jag fick ont i ryggslutet av edan efteråt som höll i sig någon vecka meeeen det var värt det!
Skönt med avlastning! Och framförallt att han är på hemmaplan när det väl sätter igång!
Jo, hallonbladste dricker jag. Har ju för ont för att gå längre promenader men det blir ju i affären och sånt som man måste göra. I natt har jag sovit oförskämt bra så jag hoppas på att det är ett tecken på att det snart är dags.
Ska till tandläkaren med dottern i eftermiddag då hon slog i en tand på förskolan för två veckor sedan som nu blivit brun. Så om det skulle hoppa igång idag så får det ta och vänta till ikväll! Har iaf förberett min moster på att ev få följa med henne till tandläkaren men sån tur (otur?) ska vi väl inte ha.