• Rainbow Dash

    Rengbågsförsök?

    Hej, finns det någon annan rengbågsfamilj som sitter och väntar på BIM? Jag var till Storken för en vecka sedan och väntar otåligt. Just nu känns det som om det inte tog men har inte gett upp hoppet.

  • Svar på tråden Rengbågsförsök?
  • AnnaTr
    werty skrev 2012-11-13 23:07:09 följande:

    Nr 1 o nr 3 stannar där, säkert någon mer också!
    Tack! :) Blir spännande på måndag. Hur tjock ska slemhinnan vara för att vara "bra" ? 
  • MinMio
    AnnaTr skrev 2012-11-15 19:50:28 följande:
    Tack! :) Blir spännande på måndag. Hur tjock ska slemhinnan vara för att vara "bra" ? 

    När i menscykeln är du när du ska dit? Är det inför insemination? Slemhinnan varierar ju men vid ägglossning ska den vara tilltäckligt tjock för att ett befruktat ägg ska kunna fästa. När vi har varit i Danmark och inseminerat så har de tyckt att min slemhinna har varit optimal, mellan 12 och 15 mm.
  • LiveYourDreams

    Har hört o läst att rubt 9mm e perfekt. :)

  • Skevis
    AnnaTr skrev 2012-11-11 19:37:38 följande:
     Vad ska Pergotime göra för dig? 

    Det svar jag fått ffrån läkaren är att den ska förstärka ägglossningen, att alla hormoner ska få en extra knuff.
    DI 4 November BIM6/12?
  • Skevis

    God kväll allihopa!
    Här har man avklarat VUL idag med fint reslutat, slemhinnan strax över 6 och 1 äggblåsa på 12 och 4st på 10.
    Umeå vill ha ett till VUL på tisdag 20/11 då det var flera än den på 12 och dom vill vara säkra att dom på 10 går tillbaka och att den på 12 är dominant och fortsatt växa.

    Så vi fick order att börja ÄL testa tisdag morgon iaf, så trolig insemination blir ons-fre någon gång.
    Har känt av vänster sida (12.an) direkt efter jag började med Pergon denna gång, höger sida har ju släppt nu 4 gånger på raken, så det var inte mer än rättvist att vänster skulle få en chans nu. Oftast känner man av vänster sida mer då den ligger nära ändtarmen, fick jag veta av läkaren.

    Sist vänster skulle släppa visade VUL en dominant äggblåsa på vä sida och vid insemination hade HÖ släppt!?! Kroppen kan allt luras rejält.

    regnbågsbaby och infiniity: Nu är det bara den roliga (?) väntan till BIM Glad vill ju se bilder på plus så man får tillbaka lite glädje, har känt mig väldig deppig efter mens denna gång. Har ni fått nån fästa-blödning eller fästa-hugg?

    Werty: Hur spännande som helst detta Glad vill ju att ni ska plussa. Har ni ngra känningar?

    LiveYourDreams: Hur gick det idag?  Känns det som en äggfarm?


    DI 4 November BIM6/12?
  • regnbågsbaby

    Skevis: jag vill inte säga för mycket men brösten ömmar fortfarande sen ägglossningen/inseminationen och idag kände jag ett litet hugg ner mot livmodertappen med lite diffust obehag efteråt. Lite svid i äggstockarna ibland. Men vågar inte säga för mycket.

    Skönt att det verkar gå bra för er håller tummarna för en lyckad insemination.

  • LiveYourDreams

    Skrevis: hoppas det blir en dominat follikel då :) tackar som frågar! Hade ca 6 äggblåsor mellan 11-14 mm o ungefär 16 som var 8-9mm. Skall på nytt ul på tisdag :) då borde ja kunna få en tid för äggplock med om de växer på :)

Svar på tråden Rengbågsförsök?