MissLolli skrev 2011-02-23 15:54:07 följande:
Hej!
Jag har problem att gå ner i vikt och tänkte därför testa den mycket omtalade LCHF dieten. Men har lite funderingar om vad man egentligen får äta.. Är det tillåtet med te.x.
Och är det någon som har något bra tips på nån god frukost och mellanmål??
Säger så här:
Mjölk
- Nej, ligger oftast över 5g/100 eller därikring. Jag använder sojamjölk till mitt the, det fungerar utmärkt och sojamjölken ligger under 1g/100.
Fil
- Nej.
Yoghurt
- Turkisk yoghurt fungerar bra, dels som den är med nötter och bär till frukost tex. Dels i matlagning.
Någon frukt
-Nej, innehåller alldeles för mycket socker. Däremot finns en del bär som går ner mot 5g/100 som man kan unna sig.
Gurka
-Ok!
Te
- Jag dricker 3-4 koppar om dagen och det har aldrig varit något problem för mig.
Till mellis kan man äta tex. några bitar korv med hög kötthalt, skinka, ostbitar eller "groks" (ostchips typ), avocado, turkisk yoghurt med bär, en smörgås på LCHF-bröd typ pones eller sesamfröbröd med smör och pålägg, kokt ägg, keso med bär, kesella med bär, proteindrink. Jag blandar gärna kesella/keso med lite vispad grädde för godare smak.