Inlägg från: MissFrost |Visa alla inlägg
  • MissFrost

    Jag längtar till jul!!!

    Nandez skrev 2019-10-24 14:19:22 följande:
    Tyvärr finns inte jultidningarna här ännu smile4.gif Bor på en liten ort.
    Nä, vad tråkigt. Hoppas att dem finns snart där du bor Solig
  • MissFrost
    AniieeHär skrev 2019-11-03 23:52:58 följande:
    Gah! Jag fryser om fötterna! 

    Årets skörd av jul-ish-filmer känns rätt nedslående. Last Christmas, romcom med Emilia Clarke och Emma Thompson kanske kan ge en liten callback till 90-talet men inte mycket hopp där. Arctic Justice, animerad komedi, har Anjelica Huston och Jeremy Renner, så kanske. Frozen 2 är Frozen 2. Den kommer säkert vara ok, allt annat är ju otänkbart. Disney vet i alla fall just nu vad de pysslar med. Black Christmas-remake, nja... Jag är inte så hype på Christmas Horror-konceptet. Cats ser ut som en katastrof, Little Women är hundrade gången och Doctor Doolittle kommer inte förän i januari....

    Det får väl bli klassiker igen. 
    Filmen Klaus kommer på Netflix :


    ">

  • MissFrost
    AniieeHär skrev 2019-11-24 19:19:25 följande:
    I found something good =)

    Fazers julchoklad smakar ju nästan exakt som marabous som jag har saknat.

    Awesome.
    Åh, då måste jag införskaffa en snarast Glad
  • MissFrost
    AniieeHär skrev 2019-11-24 22:36:04 följande:
    Jag hittade asken på rusta (det är chokladpraliner likt geisha eller fazermint).
    Då ska jag kolla efter den där Glad
  • MissFrost
    Nandez skrev 2019-11-26 21:10:28 följande:
    Usch, så mörkt och trist det är nu.
    Ja, samt grått och regnigt. 
  • MissFrost
    Aniiee skrev 2019-11-26 20:29:37 följande:
    Jävla hissjävel, det är tredje gången på en vecka den står stilla. Alltid på samma våning också. Man kan fan tro att det är någon som saboterar hissen med flit.

    Anyways.....

    Jag räknade julljus på höghusen när jag var ute med hundarna. 27 stycken såg jag på 4 hus. Många kommer säkert upp nu i helgen.
    Jag älskar att titta på vad folk har för julljus i sina fönster. 
  • MissFrost
    Nandez skrev 2019-11-27 14:48:33 följande:
    Det har snöat här i natt smile1.gif
    Ingen snö här än men det kanske ska komma lite snö i morgon. Tyvärr så ska det också blåsa vindbyar upp till 20 m/s vilket är mindre kul. 
  • MissFrost
    Nandez skrev 2019-12-20 13:56:59 följande:
    Inte långt kvar nu smile1.gif
    Nä det är ju inte det 🙂 På ett vis så skulle jag vilja stoppa tiden just nu och på annat sätt inte. Jag tycker tiden går alldeles för fort när man kommer in i decembermånad. 

    Idag har jag och yngsta barnet handlat dem sista julklapparna och slagit in. Nu ligger dem under julgranen i väntan på julafton 😍
  • MissFrost

    God fortsättning alla! Denna julen blev vi flera än jag och mina två barn. Sambon jobbade visserligen men bara mellan 12 och 18 så vi åt julmat vid halvsju-tiden. Dessutom så hade vi bjudit in sambons pappa också. Enda mindre bra att jag först för två veckor sedan åkte på både magsjuka och förkylning samtidigt. I fredags fick jag halsont som på natten tills juldagen "omvandlades" till öroninflammation. Så just nu äter jag penicillin och har konstant lock för öronen. Jag har dessutom lyckat smittat sambon som blivit förkyld och har fått feber.

Svar på tråden Jag längtar till jul!!!