• Tjobabi

    Någon som vet något om Invicta i Polen?

    Hej!

    Är mitt uppe i äggdonatorskarusellen och även om jag egentligen bestämt mig för en klinik redan så surfar jag runt lite ändå... Trillade över Invicta i Polen. Är det någon som vet något om kliniken?
    Jag har mailat dem och de är väldigt snabba och trevliga i sina svar.
    De säger att de har 7-12 mån väntetid på äggdonator. De har dock riktigt ok priser och bra resultat enligt dem själva.
    Har ju som sagt egentligen bestämt mig för en annan klinik men undrar ändå om någon vet något om dem?!

    Tack!!

  • Svar på tråden Någon som vet något om Invicta i Polen?
  • Tjobabi
    Juliette F skrev 2011-07-07 21:38:46 följande:
    Tack Isisisis, gulligt av dig Skrattande! Vi åker till Polen om några veckor, men men..vi är lite "fula" av oss, så vi har faktiskt bokat in oss på en annan klinik också, i Tjeckien, i början av september Skäms. Där kan vi få ÄD på studs. Lyckas vi inte där, då står vi ju kvar i kön hos Invicta. Tjeckien är betydligt dyrare än Polen, men det är sååå svårt att vänta och några tusen hit eller dit för ÄD-försök 1 spelar kanske inte så stor roll. Men behöver vi göra många försök då räcker inte pengarna, då får det bli Polen sen. Lite så tänker vi. 

    Kul att höra att det har gått så bra för dig till slut, jag förstår att du gjort ett antal försök med tanke på alla städer du nämner.. Men trägen vinner, som min mormor brukade säga Flört. Kram till er alla 3!
    Det är helt rätt! Jag klarar inte heller kötiden så jag åker ju till AVA Riga imorgon på första möte. Men jag har satt upp mig på kö i Polen och ska dit på besök efter sommaren. De tyckte det var ok att jag kom efter sommaren för besöket eftersom kötiden vad 2 år för ÄD och 1 år för embryoadoption... Låååång tid att vänta men priset kanske är värt det.
    Vilken klinik i Tjeckien ska ni till??
  • Hemliga damen

    Hej!

    Jag hoppar in i tråden.

    Mela-  hänger inte riktigt med. 2 år? Vart kom det ifrån?

    Juliette - Har inte med det att göra men ser att du skall till Tjeckien. Om du skall till samma ställe som jag, är du välkommen att inboxa mig för information.

    Den mejladressen som jag har till INvicta fungerar inte längre. Vilken använder ni?

    Kram,
    Late   

      

  • Tjobabi
    Hemliga damen skrev 2011-07-08 10:55:13 följande:
    Hej!

    Jag hoppar in i tråden.

    Mela-  hänger inte riktigt med. 2 år? Vart kom det ifrån?

    Juliette - Har inte med det att göra men ser att du skall till Tjeckien. Om du skall till samma ställe som jag, är du välkommen att inboxa mig för information.

    Den mejladressen som jag har till INvicta fungerar inte längre. Vilken använder ni?

    Kram,
    Late   

      
    När jag var i kontakt med dem så var det de uppgifterna jag fick. Alltså om jag vill göra embryoadoption (dvs adoptera "överblivna" embryon från annat par) så sade att kötiden är ca 1 år. Me nvill jag göra ÄD med donator tänkt bara för mig så är kötiden ca 2 år.
    Dessutom gör de vid embryoadoption ett försök, lycks inte det så hamnar du sist i kön igen.
    Vid ÄD så antar jag du får göra alla försöken du kan med de ägg du får ut från din donator men lyckas inte det så hamar du sist i kön igen. Det var iaf vad de sade till mig när jag pratade med dem i telefon. Har pratat både med labbet och med en läkare. Har redan fått mina könummer med för jag satte upp mig i båda köerna! :)
    Hoppas det förklarar bättre! :)
  • Hemliga damen

    Mela - Vad konstigt det där med 2 år eftesom jag senast igår fick uppgiften 7-12 månader d v s samma som Juliette. Men vi har ju båda haft kontakt med koordinatorn och inte labb och doktor. Förvirrande! Jag får ringa dem.

    Hoppas du inte tar illa upp nu men ibland är ju en del kliniker kinkiga om man är singel. Det kanske spelar roll i sammanhanget? Fast jag tycker ju du är skittuff som gör de här på egen hand! 

    Har du bestämt något datum för så kallat qualification visit eller fick du dina könummer ändå?

    CIao!

    Late
      

  • Tjobabi

    Late66

    Koordinatorn säger 7-12 månader men labbet och läkaren säger annat.
    Tror inte det spelar någon roll att jag är singel för deras kösystem men det är klart, får ni kortare kötid än mig så är ju det intressant att fråga varför.
    Jag har fått köplats efter telefonsamtal och att jag ska komma till dem i september/oktober för ett första möte. Anledningen till det var att kötiden är så pass lång så det var ingen bråska med första mötet. Det var jag som drev på att få komma i september/oktober. Jag har även mailat över alla mina fakta, svar på prover osv...det gav dem ju ett visst underlag med.

    Tro mig, jag hade gärna haft med en man i allt detta för det är faan (ursäkta) ingen dans på rosor att gå igenom den här processen (oavsett singel eller inte) eller att leva som ensamstående om man har den lyckan med sig att få bli gravid och få barn! Hade mer än gärna delat alla psykiska och fysiska bitar med. Någon att hålla handen när man är på kliniken eller någon att gråta hos när det är jobbigt mentalt. Någon att bolla alla tankar och funderingar med. För att inte tala om det ekonomiska, phew...suck...Det är en enorm press at undra om jag måst sälja huset til slut eller hur det ska gå, men just nu är skygglapparna på!  MEN sen finns det de par som inte är överrens om nästa steg, när det får räcka osv osv....Då är jag ändå lyckligt lottad att vara själv för det är bara jag som bestämmer och det blir inga slitningar i en relation... Inget ont som inte har något gott med sig men helst hade jag ju givet haft en man vid min sida. Vägrar dock ta en ännu större risk att bli barnlös i väntan på den där förbaskade prinsen som aldrig behagar dyka upp! Tungan ute 
    Men njut av att ha en man vid din sida! Jag undrar fortfarnade vart min är! Glad

    Kram

  • topploppan

    Hej Mela, jag har träffat en karl men håller ändå med om att det här med spermie och äggdonation inte är någon lätt grej och jag är tacksam för att jag har någon att dela dem med. En del saker är man ändå ganska ensam om på något sätt. Det är väl naturligt att det är jag som tar kontakt med gynekolog och kliniker, men ibland hade känns bättre om jag kunde ha lassat över en hel del på min sambo. Värst är det att söka information, hitta gynekolog. Skaffa tid hos gynekolog för UL och kunna ta ledigt från jobbet och sen stämma av det mot kliniken.
    Men det är klart att det är lättare att vara två.

  • Hemliga damen

    Hej!

    Vill bara berätta att Mela har helt korrekta uppgifter vad gäller längden på väntelistan för äggdonation hos Invicta. Det är två år och "igenomsnitt åtminstone 1,5 år " . Jag gjorde som Mela, talade med labbet.  Fick en ursäkt av dem för de divergerande uppgifterna, försåelse om att det är för lång tid för mig och ett lycka till i fortsättningen. Bara att gilla läget.

  • isisisis

    Invicta är ju ingen renodlad ÄD klinik som jag nämde innan.De gör endast ett fåtal behandlingar per år.
    Om det skrivs mycket om Invicta här tex,så räcker det för att kön ska bli lång med en gång.
    Invimed är en annan klinik i Polen som kan vara ett alternativ,om inte kön där också blivit lång.
    Familjeliv är ett stort forum  som når ut långt.Inte alla är aktiva heller som läser i trådarna.

    Man kan också hitta egna kliniker genom att googla på IVF och olika städer i samma sökning.
    Visst,man förstår inte alla sidor,men man ser snabbt vilka sidor som är riktiga hemsidor,och man kan ta kontakt på engelska med frågor.
    Bättre att söka på IVF än eggdonation.Fler träffar.

    På så sätt kan man hitta "egna" kliniker med bra väntetider och priser.
    Alla kliniker som nämns i trådarna här har folk som varit engagerade hittat själva.
    Jag hittade Invicta en gång.

  • Hemliga damen

    Jag var i kontakt med ett 20-tal kliniker i Europa förra sommaren, bl a Invimed som svarade med att de hade lång väntetid (2 år) p g a Polen har få donatorer. En annan polsk klinik, minns inte namnet dagsläget, svarade inte på min förfrågan. 

    Däremot fick jag svar från en mängd kliniker i Europa,  det finns definitivit billiga och duktiga kliniker om man fixar att kommunicera på knagglig engelska. Väl värda att kontakta. Men gör noggranna undersökningar om hur de går till väga, glöm inte Facebook och att det är business. Varför Facebook? FB kan vare "attitydbarometer" du vill kolla upp hur konstigt det än låter.

  • Juliette F

    Hej på er!

    Vi är nu tillbaka från vårt besök på Invicta i Warsawa! Vill gärna dela med mig lite av våra intryck.

    Kliniken i sig är modern och fräsch, mycket personal. Många patienter i väntrummet -- ca 20 räknade vi till under den timme vi var där!

    Nästan ingen där talar engelska, och de få som gör det knagglar sig fram. Inskrivningen var lite originell, då det saknades stolar i rummet. Jag fick sätta mig i en gyn-stol med armarna i benställningarna, och min man på en brits.Obestämd

    Sen fick vi träffa en oförberedd kvinnlig läkare i 30-årsåldern, visserligen mycket rar och gjorde sitt bästa. Men som sagt helt oförberedd på vårt besök från utlandet. Talade mycket knagglig engelska och hade stora problem med att förklara. Så det slutade med att jag fick tala om för henne vad hon ville ha sagt, eftersom jag varit med förr (IVF) och det var den enda hon försökte sälja in. IVF med egna ägg... till en 43,5-åring..

    15% chans upprepades hela tiden, det var statistiken för min åldersgrupp dvs 39+. Dessutom fanns det inte någon lag i Polen som hindrade oss från att göra 15 IVF om vi så ville. Då jag flera gånger påpekade att det var ÄD vi var intresserade av, fick jag bara svaret att "the kwai" (kön) var mycket lång, över ett år. Detta pga att donatorerna inte får någon ekonomisk ersättning. Läs mellan raderna: polska ägg tillhör i första hand polska kvinnor. Inget konstigt med det, jag hade tänkt likadant om rika amerikanare hade kommit till Sverige och velat köpa sig före i ÄD-kön här Flört.

    Fick gjort ett vaginalt ultraljud (utan gel..) till slut, och det visade på några få äggblåsor. Indikerade låg IVF-chans, men labbet skulle fixa ett AMH för säkert besked! Detta med en lista på tester som vi båda skulle göra, trots att vi redan gjort mer än hälften av de tester som krävdes, och att vi inte var intresserade av vanligt IVF! Påpekade detta, och då strök hon efterhand de onödiga testerna. Till slut kvarstod AMH och något som kallas "fragmentation of sperm". Dock skulle spermierna vara ca 3 dagar gamla, så min man hade inte kunnat göra testet där och då eftersom vi snart skulle åka hem.

    Vi blev slutligen skickade ut till väntrummet inför besök på labbet. Det skulle ta 10 min, men då det gått 30 minuter utan någon reaktion någonstans så valde vi att helt sonika resa oss upp och gå. Ingen sa någonting, och ingen har hört av sig till oss efteråt heller.

    Polen och Invicta har kanske varit ett bra ÄD-alternativ för oss svenskar en gång i tiden, men nu finns det bättre alternativ. Vi var visserligen i Warszawa och jag antar att Gdansk är annorlunda. Men verkligheten är denna: Det saknas ägg i Polen, eftersom donatorerna inte får någon ekonomisk ersättning. Samma gäller för Sverige. I länder där donatorerna får betalt, är köerna korta eller obefintliga!

    Så vi väljer Tjeckien och Brno istället. Har tagit min första östrogentablett i dag, och processen har börjat! ÄD och ET kan ske i början av september, om allt går bra. Vi ångrar dock inte vårt Polen-besök, eftersom vi var där "på semester". Vi shoppade fint matporslin och kristallglas till mycket bra priser -- bestämt sedan innan. Så vi är jättenöjda ändå! Plus att vi fick kollat upp om det fanns alternativ till vår tjeckiska (dyrare) klinik, så att vi inte skulle ångra oss efteråt! Fick även veta att min livmoder såg bra ut, med tjock och fin slemhinna. Alltid något:).

    Kram från oss, och lycka till alla ni där ute med val av klinik!


    Hej Lotta!

    Tillbaka igen efter vårt äventyr i Warszawa :). Som jag lovade, här kommer mina intryck från Invicta i detalj!

    Kliniken i sig är modern och fräsch, men belägen på en ruffig bakgata i centrala Warszawa. Iofs är de flesta gator lite ruffiga i Warszawa Flört eftersom man håller på att rusta upp staden, som är ganska nergången... Annars jättevackra sekelskifteshus med stor potential!

    Först hade de problem med att hitta vår bokning, och vi fick vänta i en kvart. Sen följde ett inskrivningssamtal med den enda i receptionen som kunde engelska, och den var knagglig, minst sagt. Jag fick sätta mig i en gynekologstol med armarna i "benställningen"Förvånad, min man på en brits. Saknades stolar i rummet nämligen Obestämd.

    Sen följde besök hos en kvinnlig läkare, en trevlig dam i 30-årsåldern. Men hon blev chockad när hon insåg att vi inte talade polska, och upplyste oss om att hon inte kunde engelska... trots det gjorde hon ett tappert försök att sälja in ex antal IVF (egna ägg) till oss, för det var det enda hon diskuterade. ÄD viftade hon bort med att "the kwai" (antar hon menade kö) var längre än ett år.. mellan raderna kunde vi tyda att polska ägg är till för polska kvinnor i första hand, då kön är lång även för dom. Donatorerna får ingen ekonomisk ersättning.

    Hon visade mig statistik från Invicta på "min åldersgrupp" (som är 39+) - 15 % chans per försök med egna ägg. Jag påpekade flera gånger att vanligt IVF inte är av intresse för oss då jag är 43,5, men hon underströk hela tiden "15-procent-chansen". Dessutom menade hon att det inte fanns någon lag i Polen som hindrade oss från att göra 15 IVF om vi så ville!

    Rent spontant: oseriöst av en läkare att föreslå 15 IVF till en snart 44-åring. Oseriöst/okunnigt att hävda 15% chans per försök innan undersökning och AMH-test etc. Särskilt med tanke på min ålder. Tror personligen chansen är lägre än 10%.. Hon gjorde ett vaginalt ultraljud slutligen (utan glidmedelSkrikandes), som visade på några äggblåsor. Inte så många, men hon kunde inte säga något om mina chanser utan ett AMH. Det skulle labbet testa. Livmodern såg iaf bra ut, tjock o fin slemhinna. Alltid något Flört..

    Dessutom blandade hon hela tiden i hop vilka undersökningar vi skulle göra, redan hade gjort samt inte behövde! Och då gällde det vanligt IVF, som vi inte var intresserade av. Det verkade inte gå fram; om det beror på språkproblem eller annat är svårt att veta. Kanske en mix av att inte vilja veta/förstå. Läkarna där är säljare, och IVF är big business på Invicta. Vi såg minst 20 patienter i väntrummet!

    Så när vi satt och väntade på att få prata med labbet (skulle ta 10 min, men ingen reaktion efter 30 min) valde vi att helt enkelt resa oss upp och gå. Ingen reagerade, ingen sa hej då och ingen har hört av sig till oss efteråt heller.

    Så det blir inte Invicta eller Polen för oss. De har helt enkelt inte tillräckligt med ägg, så jag rekommenderar ingen från Sverige att åka dit för ÄD. Då de talar mkt dålig engelska är vanligt IVF inte något alternativ heller, anser jag. Kan man inte kommunicera så är det svårt att känna trygghet. Antagligen är Invicta i Gdansk bättre! Tror inte Isisisis hade gjort reklam för Invicta om hon varit i Warszawa...

    Har idag tagit min första östrogen-tablett som de skickade från Unica-kliniken i Brno, och nu har ÄD-processen i Tjeckien börjat på allvar!! Denna klinik känns betydligt bättre och de vill verkligen ha oss som ÄD-kunder! Det enda jag är lite skeptisk till är deras krav på "dilation of the cervical canal", men jag antar att varje klinik har sina speciella krav. EGV i Riga vill t ex att man testar "vaginal smear", men det har ingen i Brno sagt någonting om..

    Så om allt går bra hittar de snart en lämplig donator, och vi kan åka ner i början av september för befruktning och ET Solig. Vi ångrar dock inte vårt besök i Polen, för det är alltid bra att kolla upp lite innan, jämföra, känna efter och ta ställning. Dessutom hade vi en bra semester (warszawa är en vacker och sevärd stad, särskilt den gamla stadskärnan som påminner om en saga) och fick shoppat en del porslin och kristall! Billigt i Polen, och väldigt hög kvalitet. Så vi är nöjda ändå Skrattande!

    Hur går det för dig?

    Kram från Juliette!

    --- Late66 skrev 2011-07-19 09:45:37 följande: ---
    Kanon! Ha en bra resa!
    L

    --- Juliette F skrev 2011-07-18 22:54:28 följande: ---
    Tack så mycket Lotta, och självklart återkommer jag med alla intryck, i detalj Skrattande! Ska pressa dom lite på info, om det är 7 månader eller 2 år som gäller. Kan kanske nämna för dom att det florerar lite olika uppgifter på nätet kanske ...Flört

    Btw - fick mina östrogentabletter från kliniken i Brno idag! Ska börja med dem på 5 mensdagen i nästa cykel, så det lär väl bli om 8-9 dar eller så alltså. Nu börjar det verkligen kännas på riktigt. Det är på g, och med lite (eller mycket) flyt kan jag vara gravid i septemberSolig !! Tänk om, tänk om..

    Ha det bra så länge o lycka till!

    Kram,
    Juliette

    --- Late66 skrev 2011-07-18 21:08:07 följande: ---

    Hej!

    Hoppas det går bra för er i morgon!

    Vill bara berätta att jag skall prata med labbet i morgon. Vill kolla upp det där med väntelistan på 2 år som Mela pratade om. Annars försöker vi boka in en tid nu för jag skall ha mens i slutet på veckan/början nästa. Passar ju bra när jag ändå har semester

    Jag är jättenyfiken på dina intryck av kliniken och hoppas du skriver och berättar.

    Ciao!
    Lotta


    --------------------------------------------------

    --------------------------------------------------

    --------------------------------------------------
  • Juliette F

    Isisisis -- glömde att skriva att jag läste om er i Hemmets veckotidning! Fick en tår i ögat, vilken fin familj ni är! Blev särskilt rörd av att läsa om den första pussen..vilken känsla det måste ha varit. Hoppas vi får uppleva det också en dag Solig. Tack för att du delar med dig av din berättelse, och ger oss andra som sitter i samma båt ännu mer hopp!

Svar på tråden Någon som vet något om Invicta i Polen?