![Anonym (K)](/bundles/flmuser/images/default_avatar_th.png)
-
Hur vet du det? Han kanske älskar henne mer idag och på så vis tycker han hon är hetare. Det vet du ingenting omAnonym (Rob) skrev 2024-10-18 14:09:03 följande:Duger kanske han tycker. Men han kanske tycker du var hetare innan en massa extra kilon.
-
Det tragiska i den här tråden är att killar sitter och kallar kvinnor för feta. Pratar om kvinnor på ett sätt som om vi inte är värd att älskas om vi inte är smala osv.. Kan förstå att många män är incels när de missar att se den fina personligheten.
-
Det är också fel. Alla är värd att älskas oavsett utseendeAnonym (Rob) skrev 2024-10-18 14:52:10 följande:Och kvinnor pratar att män inte värd att älskas om de inte är långa osv ..
Kan förstå att många män är femcels och missar att se den fina personligheten. -
Du vet väl att mensen kan försvinna om en kvinna är underviktig. Jag vet en tjej som var så smal att läkaren sa att hon kanske inte ens kan bli gravid. Hon gick upp i vikt och mår bättre idag som överviktig än vad hon gjorde då.Anonym (Rob) skrev 2024-10-18 16:07:37 följande:Hon slipper iaf alla komplikationer som överviktiga dras med.
"Övervikt bidrar väsentligt till komplikationer under graviditet och förlossning ? det gäller både för kvinnor som fötts i Sverige och kvinnor som flyttat hit, något som det hittills inte forskats mycket på. Insatser som främjar en hälsosam vikt har potential att förebygga komplikationer för alla kvinnor, är forskarnas slutsats."
liu.se/nyhet/kroppsvikten-spelar-stor-roll-for-halsan-vid-graviditet-oavsett-fodelseland
Du vet väl om att överviktiga kan föda barn utan komplikationer. Jag är överviktig. Har fött fram 4 helt friska barn utan komplikationer. Graviditeterna har vart bra hade mindre besvär än vad många andra har. Alla mina graviditeter har jag haft bra värden :) så som järn, blodsocker, blodtryck mm..
Har alltid vart frisk, stark och lycklig. Har inte heller haft problem att hitta män som finner mig attraktiv och som jag tycker är attraktivt. -
Nej jag respekterar mig själv fullt ut! Så pass att jag väljer att inte sminka mig för att jag inte trivs i smink, tycker inte det är fint heller. Nej jag är inte sunkig. Jag klär mig helt och rent, är noga med hygienen.
Alla ska göra det dom själva vill med sitt utseende.
Att en kvinna är osminkad ska inte vara ett problem för henne. Däremot om man tycker det är otrevligt att befinna sig nära osminkade kvinnor då har man problem.
Det är du som har problem inte vi kvinnor som har makten att se ut som vi vill :)
Alla tycker inte att man blir bättre av att sminka sig så utgå inte från det. Det är en smaksak
Anonym (Halvsvensk man) skrev 2024-10-18 23:10:19 följande:För då har du tappat din självrespekt. Då uppträder du sunkigt och ovärdigt. Du skapar även en miljö runt omkring dig som är mindre trevlig att vistas i.
En kvinna och man, men framförallt en kvinna bör vårda sig och bli den bästa versionen av sig själv. Det behöver inte gå till överdrifter, men man kan åtminstone vara presentabel och kvinnlig i det offentliga rummet. -
Jag tar hand om mig själv. Jag gör det på det sätt som passar mig.Anonym (Halvsvensk man) skrev 2024-10-18 23:14:13 följande:Det är dags att du börjar ta hand om dig själv. Börja träna och äta ordentligt.
Sluta vara en lat fetis som accepterar din övervikt.
Det lär inte blir kul när du blir äldre och multisjuk. Ta hand om din hälsa, även om du inte bryr dig om hur du uppfattas av andra. För det verkar du inte göra.
Ingen vet vem som blir multisjuk. Kan även smala bli också. Om du blir multisjuk och pinnsmal kan du bli ännu sjukare.
När virus och sjukdomar kommer hem till oss. Den som drabbas värst och mår sämst är den familjemedlem som är smalast. Har 4 barn, 3 normalviktiga och en underviktig. Den underviktiga är den som alltid blir sjukast och tröttast. Han har fått lämna prover och de vill ha upp honom i vikt. Varför skulle dom vilja det om nu undervikt vore sunt? -
Lite komiskt att du kallar mig en lat fetis. För det första har du ingen aning om hur mycket övervikt jag har. Sen har du ingen aning om vad jag gör. Jag arbetar mycket, tar hand om barn, har hobbys, reser, är ute mycket, engagerad i en styrelse. Jag är definitivt inte lat. Jag är i full fart istort sett hela dagarna. Jobbet är fysiskt. Kan vara lite det som gör att jag har övervikt också eftersom fett väger mer än muskler. Jag lagar hemlagad nyttigt mat och motionerar. Är stark och friskt.Anonym (Halvsvensk man) skrev 2024-10-18 23:14:13 följande:Det är dags att du börjar ta hand om dig själv. Börja träna och äta ordentligt.
Sluta vara en lat fetis som accepterar din övervikt.
Det lär inte blir kul när du blir äldre och multisjuk. Ta hand om din hälsa, även om du inte bryr dig om hur du uppfattas av andra. För det verkar du inte göra. -
Där ser jag att jag skrev fel. Menade tvärtom. Muskler väger mer än fett menade jag såklart 🤣 Där är en orsak till min övervikt. Jag är starkare än många tjejer pga mycket fysiskt arbete, har det genetiskt och har sedan 2006 tränat på gym, åkt längdskidor och genomfört 3 halvvasor, simmat och cyklat endel. Tränat på gym sedan till och från sedan 2006. Tack för omtanken men har haft flera gymkort under alla dessa 18 år. Testat allt från cardio, styrka men favoriten är gruppträningspass.Anonym (Halvsvensk man) skrev 2024-10-18 23:47:22 följande:Nej. Det är helt fel. Ett tecken på att du faktiskt är lat är att du inte fått till dig rätt information. Alltså fett väger inte mer än muskler. Muskler väger mer än fett.
Jag tror du skulle behöva ett gymkort istället för att resa mycket eller sitta med massa halvt inkontinenta gamlingar i den så kallade styrelsen.
Rekommenderar starkt en gymkedja där det vistas få tjocka och många vältränade, Nordic Wellness.
Lycka till! Jag tror på dig
problemet med BMI är att det inte tar hänsyn till muskelmassa, gener, benstomme mm... Vissa är naturligt smala, vissa naturligt mullig det är inte fel med något av det
Rätt kul att du kallar vår styrelse för inkontinenta gamlingar då styrelsen rör våra barn och det sitter ingen över 50 år där.
Du tror inte på mig och du tror inte på dig själv heller. Hela du bara lyser okunskap. -
Det är maten som påverkar vikten mest för både män och kvinnor. Vi är människor allihopa. Kaloriunderskott lika med viktnedgång och kalori överskott lika med övervikt så är det för alla oavsett kön, ålder, aktivitetsnivå mm... Varför gör du hela tiden så stor skillnad på män och kvinnor? Dock fokuserar jag inte på vikt och BMI sånt fick mig bara att må dåligt. Det som får mig att må bra är att strunta i vågen och inte använda den alls, äta hälsosam mat som har en bra mängd med proteiner, vitaminer, kolhydrater, fetter mm.... Alltid hemlagad mat från grunden. Tycker det är både roligt och ger bra energi för att orka med dagarna.Anonym (Rob) skrev 2024-10-19 00:12:59 följande:Vet inte vart ditt gym ligger. Men jag upplever att de flesta är tjocka på mitt gym. Att nån tummar byter inte ett skit. Det är maten som spelar roll , särskilt för kvinnor.
Strävar inte för att vara ögongodis för män heller. Allt jag gör är för att jag ska må bra och jag har lärt mig att siffror på en våg och BMI inte är det. För att alla kroppar är olika och vi har olika livsstilar. För mig är det viktigt att vara stark och ha mer muskelmassa eftersom jag är aktiv och arbetar med kroppen. -
Om nu det är som du säger hur kommer det sig då att kvinnor har lättare att hitta en partner? Hur kan det komma sig isåfall att fler män är incels? Förstår du inte att du är fel ute?Anonym (Halvsvensk man) skrev 2024-10-18 23:39:32 följande:I stort är det så här, reserverar mig för att det på individnivå alltid finns undantag. Men nu pratar vi om varandras motsvarigheter, mannens motsvarighet till kvinna - the same level.
Kvinnan:
Bidrar med skönhet, empati, omhändertagande, är den som följer.
Mannen:
Bidrar med styrka och fysisk kapacitet, problemlösningsförmåga, tar för sig, är den som leder.
Det var lite fel att skriva så, jag borde skrivet olika paletter istället för färre paletter. Det handlar om att dominera och prestera bra inom de fält man som kön är avsedd och biologiskt framtagen att prestera inom.
En man kan vara tjock, men fortfarande manlig. En man kan till och med vara ful men fortfarande attraktiv eller manlig. Genom att vara manlig, social, framåt, bra på att lösa problem, bra på att leda, rolig. Men en kvinna kan inte det. Om hon inte har sitt utseende, sin kvinnlighet, sitt omhändertagande, vad fan har hon då?
Vad har hon då? Ärligt talat?
Det är en av få saker som kvinnor är bättre än män på, att vara vackra och attraktiva.
Eftersom så många kvinnor enligt dig är feta, oattraktiva, bryr oss inte om utseende. Men män ska bara göra sånt de är bra på. Du vet väl om att det är 2024 och att det tack och lov är så att vi kvinnor är så självständiga att vi inte behöver välja första bästa man för att klara oss. Vi kan välja bort män som blir oattraktiva direkt när de öppnar munnen. Tack och lov finns det män som är smarta, omtänksamma och roliga. Så vi kan välja bort sådana som dig och Rob.