Padirac skrev 2023-04-30 19:44:54 följande:
Biden har lägre odds än Trump på bettingsidorna.
Trump kommer troligen att förlora mot Biden och det är kanske huvudskälet att Biden ställer upp igen.
Trump är inte bara impopulär bland demokrater och progressiva, utan nu också bland en allt mer växande del av republikaner.
Visserligen växte Trumps stöd bland republikaner i samband med åtalen i new york, men Trump är bland väljarna mindre populär än Biden.
Biden har inte nämnvärt mer eller mindre approval eller disapproval än presidenterna sedan Reagan, bush d.y och Bush d.ä borträknade.
projects.fivethirtyeight.com/biden-approval-rating/Trump är nog den viktigaste ingrediensen i den högerpopulistiska smeten, och det kommande valet i USA blir förmodligen ett val där det inte kommer att handla om Biden kontra Trump, utan om den högerpopulistiska världsåskådningen kontra den mer liberala.
Det är knappast en tillfällighet att det regeringsstyrande partiets SD:s ledare inte förmår välja mellan Biden och Trump eller att Rysslandsvännen Ungerns ledare Orban drömmer om Trumps återkomnst.
Själv väljer vad att vara optimist och hoppas att Ukraina ska kunna stå emot Ryssland samt att SD:s inflytande över regeringen trots allt ska förbli på en nivå där Sverige enbart kommer att ses som ett land där den svenska regeringen tror att vetenskapen kring klimatförändringarna inte berör Sverige men att Kristersson trots allt förmår att hålla någon slags rågång gentemot den oförblommerade högerpopulismen.
SLAVA UKRAINE!