Grattis!
Jag satt i en liknande sits och fick (panik-köpa) det mesta i slutet av graviditeten.
Dock är det som många skriver, mycket som kan köpas efterhand.
Det 'större' och praktiska bör man ofta vara två om. Så som babyskydd till bilen, spjälsäng, babysitter etc. Jag antar att din sambo kommer ha synpunkter på dem senare om du 'panikshoppar' det nu haha.
För att göra det enkelt för dig, antar att du vill ha ett 'praktiskt' svar, så är detta nedan mycket användbart om inte 'måste' och jag tror inte din sambo kommer ha synpunkter på att du inhandlat detta:
Omvårdnad :
-Blöjor (blöjor köps efter vikt på bebisen. Finns blöjor just för nyfödda). Räkna på att det går mycket blöjor i början, ca 8-10 om dagen. Och det är ca 30 i ett paket för nyfödda. Så köp hem några paket, så slipper ni springa på affärer den första veckan hemma)
-Salvor såsom inotyl, bephanten och miniderm är alltid bra att ha. Speciellt inotyl när det kommer till blöjmärken. Samt babyolja. Puder kan också vara bra.
-En temp, koksaltlösning för bebisar (dom blir ofta snoriga i början). Min räddning har varit en snorsug som jag köpt ifrån apoteket. Plus koksalts-pipetter.
-Badbalja med insats. Handduk. Samt temp-mätare att ha i badvattnet för att ha koll på temperaturen. (Skall vara 37 grader). Dock behöver inte bebis bada förrens 'stumpen av naveln' lossnat. Det kan ta ca 10 dagar. Så ingen stress.
-Kläder hade någon skrivit. Se till att köpa en mössa för nyfödda också. (men det vill nog sambon vara med på)
-Våtservetter och/eller skumservetter.
-Windi pysventil (min personliga favorit). Sök på apoteket. Det är en life-saver när dom är gasig i magen. Och det blir dom alltid förr eller senare.
-Ett babynest. (2 filtar till babynestet kan vara bra att rulla ihop på kanterna. Bebisar gillar att ligga trångt till en början då det påminner om livet i magen haha)
Övrigt att kolla upp till hemkomst:
Babyskydd till bilen, barnvagn, åkpåse till barnvagnen, myggnät till barnvagnen (då ni har planerad BF på sommaren), bärsjal/bärsele, babysitter, babygym, spjälsäng. (inget av de ovan är ett måste egentligen, förutom babyskydd till bilen då ni ska hem ifrån bb) samt hur bebisen skall sova. I en spjälsäng på sidan av sängen, i ett babynest i sängen en 'sidosäng' som man monterar vid sidan av sängen.
Tipsa sambon om Britax. Jag kör det märket på både barnvagn och babyskydd. Babyskyddet i bilen är superenkelt att koppla bort och helt sonika sätta på 'ramen' på barnvagnen, då jag ska te.x handla eller åka bort. Lättast så. Då har man både en barnvagn med liggdel, men även en där man enkelt kan koppla bort liggdelen och klicka på babyskyddet istället. Fiffigt!