BIM januari
Hittade ingen BIM-tråd för januari så skapar en nu. Längtar så efter ett plus och hoppas att jag 2020 kommer få uppleva det!
4/1 - boshab
Hittade ingen BIM-tråd för januari så skapar en nu. Längtar så efter ett plus och hoppas att jag 2020 kommer få uppleva det!
4/1 - boshab
Du måste haft det mellan cd 12 och 13 då?
Hmm.. Ingen tempökning men LH går neråt. Har ägglossning skett trots ingen markant ökning i temp?:/
Hej och välkommen Ja det är ju ett tag tills den 20/1 men tiden får fortare än man tror. Hur länge har ni försökt?
1/1 - EllaLo
2/1 - juliaslife
3/1 - Planerarbarn19
4/1 - boshab, Fnissnet
5/1- saran92
7/1- scrootie, Hoppas96
8/1 - SofiaSamuelson89
9/1- Barbrastreisand
10/1 - Nataliaaa91
12/1 - Mevi1315
14/1 - Önskarbebis2020, Etaj
16/1 - JeSuisMoi
17/1 - Planerarsyskon2020
19/1 - LittleBiscuit2020, myownworstenemy
20/1 sofieelises
25/1 - Nicciz
Har tagit en paus från bim-trådar, försökt med syskon i över ett år med 1MA, 1MF och ett utomkveds i bagaget... men nu känner jag mig redo att gå all in igen. 2020 ska bli året jag får plussa, gå hela vägen och äntligen ge min son ett väldigt efterlängtat syskon
Bim 10 Januari
1 - EllaLo
2/1 - juliaslife
3/1 - Planerarbarn19
4/1 - boshab, Fnissnet
5/1- saran92
7/1- scrootie, Hoppas96
8/1 - SofiaSamuelson89
9/1- Barbrastreisand
10/1 - Nataliaaa91, Jsv17
12/1 - Mevi1315
14/1 - Önskarbebis2020, Etaj
16/1 - JeSuisMoi
17/1 - Planerarsyskon2020
19/1 - LittleBiscuit2020, myownworstenemy
20/1 sofieelises
25/1 - Nicciz
Med tanke på att du fick positivt CD13 skulle jag nog gissa på ÄL på CD14 kanske 15. Men du har väldigt starka test både CD12 och 13.
Jag har haft en konstig tempning denna månad och både NC och Fertilityfriend har lagt ÄL på CD16, trots låg temp dagen efter... inte haft direkta ÄL-känningar men har börjat få ömmande bröst så antar att jag haft ÄL och att progesteron börjat pumpa ut i kroppen :)
Ja! Sen vet jag inte om LH sjunker ganska snabbt efter äl? Därav funderar jag om jag lyckades fånga äl mellan testerna på cd13.. Men testerna kan ju inte alltid vara korrekta heller. Har försökt mysa nu några ggr så får se om det går vägen denna gång, annars försöker vi igen. Har varit intressant att följa med stickor nu man lär sig mer om mer, det är ju väntan som är värst nu..
Ja Jag ser din kurva! Troligtvis har det skett då tempen ändå ligger över linjen? Min steg lite idag men inte över linjen, får se om det blir högre imorgon.. hade varit roligt för er om det går hela vägen denna gång efter alla försök! Hoppas:)
Någon mer som har ÄL som sker nu under jul och nyårsdagarna? Jag är på CD 10 och har Inte börjat få någon stegring ännu på ÄL test. Men väntas få ÄL om cirka 6-7 dagar skulle jag gissa. Som tur är, så är jag ledig fram till den 7e januari så vi ska försöka mysa till det bättre vid denna ÄL än tidigare månad. Men också komma ihåg att mysa för njutningen och kärleken. Är en balansgång lite hur pass mycket man ska gå in i hela ?försöka göra barn?. Även fast kost, träning och livsstil är bra, så är mycket annat som ska klaffa för att det ska bli en liten bebis. Håller tummarna för oss alla, må det snöa en massa plus!
Har för mig att det efter LH-toppen (pos test) tar ca 24-36h för ägget att släppas men det kan ju även ske tidigare och senare. Skönt att veta att du mest troligt haft ägglossning redan :) Det är intressant att lära sig mer om sin cykel - hur det funkar med hormonerna som är inblandade m.m.
Och så får man försöka ha den där balansen till att det fortfarande är ett samliv man vill ha med sin partner för att man vill och inte bara för att göra ett barn (fastän det är samma sak).
Instämmer... det är en väntan. Hoppas det går fort nu när det är röda dagar, man har besök av släkt och vänner m.m. Ska försöka njuta de sista dagarna på detta år och ladda upp för att bli starkare för nästa år. :)
Har inget jättehopp på denna cykel, vi har haft lite för lite sex i fertila fönstret... Men hade varit otroligt om vi har prickat in! Annars ska vi boka in ett läkarbesök i mitten på januari där jag även ska göra en undersökning av livmoder, äggstockar m.m. Blir mycket spännande!
Förlåt för att jag skrivit en novell haha... Ska försöka hålla mig kortare.