Maya84 skrev 2022-03-27 17:06:20 följande:
Du anser ju det är tragist att fostret inte har någon talan? Om det nu skulle vara så, att ett foster kunde tala (vilket är absurt), skulle då fostrets "talan" väga mer än kvinnans då?
Alla som anser att abort är djävulens påfund kan ju faktiskt förklara då, om dom anser att kvinnan inte har någon rätt att föra sin talan?
man värderar alltså en vuxen kvinnans vilja7rättigheter och framtidsplaner lögre än ett embryo som inte vet att det existerar. Fint!
Nu gör du en halmgubbe..
1) Jag har inte sagt att ett foster kan tala. Orden "fostret inte har någon talan" var en retorisk formulering, som uttrycker att det är fostret som dödas i aborten.
2) Det också så att att även om det på papperet är kvinnan som bestämmer inom ett visst antal veckor så finns det många fall där det i praktiken var mannen som tog första initiativet till aborten, och utövade ett tryck på kvinnan.
3) Sen ser jag det så här : Abort är inte bara en fråga om lagstiftning. På precis samma sätt som jag är för sådana värderingar att enskilda män o kvinnor inte efterfrågar kött, fisk och mjölkprodukter (även om de ska ha sin talan och även om konsumtionen av sådana produkter är laglig) är jag för sådana värderingar hos enskilda män o kvinnor att de inte efterfrågar aborter (även om de ska ha sin talan och även om det är fri abort ett visst antal veckor).
jag för mera den etiska abortdebatten än den juridiska. Jag säger snarare "Gör inte abort ÄVEN om det är lagligt" (precis som jag säger konsumera inte kött-fisk-mejeriprodukter ÄVEN om det ör lagligt) än för den juridiska debatten på dessa områden.
jag väntar mig inte att animalier plötsligt ska bli olagliga, utan jag är för att avstå från dem även om de är lagliga, precis som jag är för att avstå från aborter även om de är lagliga.
4) embryo är det vecka 1-8, och foster vecka 9-40.