Anonym (Lillan) skrev 2016-11-16 22:09:47 följande:
Min syster har sina problem,jag förstår henne. Och har pratat med mormor en del hon var inte lycklig. Hon mådde inge bra. Jag har inte blockerat henne överallt som min syster har.
Du ska bete dig som en nästan vuxen person och ta kontakt med din mamma. Hon har inte gjort någonting fel mot dig. Fruktansvärt att ni beter er såhär, även om det är svårt med skilsmässor men det här tar nog priset av allt jag läst här inne på det här forumet, tyvärr.
Du kan inte ta ansvar för din systers känslor, du kan inte ta ansvar för din pappas, du kan bara ta ansvar för dina egna känslor och
dina egna handlingar. Du kommer ångra dig om du inte slutar med det här snart, tro mig.
Du är som sagt inte 8 år längre.
Anonym (Lillan) skrev 2016-11-16 22:18:38 följande:
Tror du jag måste träffa hennes tjej någon gång? Min lillasyster är mammagris hon säger hela tiden älskar dig mamma pussar på henne. Hon säger till mormor hon aldrig klarat av det annars.
Någon gång ja. Men det är inte bråttom dit.
Om din mamma träffat en annan man hade ni ju träffat honom så småningom, eller hur?