Det var ett synnerligen bra förslag av Borg (lite märkligt att du också verkar anse det, dock? Men jag har förstått att han har gått hem hos många olika politiska läger i.o.f.). Det är så en bra politik ska föras. Ge företagen ett starkt incitament att förändra själva, eftersom marknaden bäst vet hur det ska gå till, men ställ samtidigt krav på att förändringar faktiskt genomförs. Då kommer någon lagstiftning förhoppningsvis inte att behövas och problemet är åtgärdat på det mest effektiva sättet.
Jag instämmer för övrigt med Sven Hagströmer (tror det var han) som uttryckte sin största förvåning över att näringslivet inte förstått det hot som en lagstiftning faktiskt innebär, när han talade i sommar i p1. Nu har näringslivet snart försuttit sin chans att självt genomföra förändring och då återstår ju bara lagstiftningen, vilket är i sin ordning om svenska folket önskar en faktisk förändring.
Sedan antar jag att målet med en lagstiftning på det här området är att se till att de mest kompetenta personerna får styrelseuppdragen, något som hittills alltså inte ska ha varit fallet varit fallet på grund av en skev genusuppfattning eller liknande.