• Anonym (Anon)

    Så vad är vitsen med att vara god??

    Behöver bara skriva av mig. Tror inte jag har nån fråga mer än rubriken i sig.
    Bara skriva anonymt.

    Mitt liv har gått ut på att vara god.
    2 huvuden längre än resten i skolan, gör ingen förnär, utnyttjar aldrig någonsin min storlek för att göra någon annan illa.
    Tvärtom, är alltid snäll, givmild, tar in och lyssnar på och respekterar alla oavsett social status osv.
    Hur slutade det, jo att mina skolkamrater blev rövhål och började mobba mig, till och med slå mig för dom visste att jag inte skulle slå tillbaka.
    Så efter många år i skolan blev det för jobbigt för själen så det var bara att lägga ner hela iden om att vilja vara snäll, bli ett arsle själv och börja dela ut slag.

    Som ett exempel täcker detta alla livs situationer, i princip.

    Låna pengar? Absolut varför skulle du inte få det.
    Tyvärr betalar många inte tillbaka om de märkar att man är en "god" person.
    Har lånat ut upp mot 40 lax i det här livet som jag aldrig sett röken av igen.
    Idioti absolut, men alla kan väl inte vara svin, var min tanke länge.

    Ärlighet också. Fan vilken skit det är, vad man får lida för det.
    Utnyttjas mer än nåt annat.
    Så, hur ska jag respektera mig själv om jag ljuger om saker?
    Jag har inte sett att det går, så ärlighet har liksom blivit en röd tråd i allt.
    Ett löfte bryts ej, om jag så får lida ont pga det.
    Om jag råkat ställa till något, så står jag för det.
    Visst, ärlighet uppskattas många gånger, men mer än något verkar det reta människor helt galet mycket.
    Inte för att ärligheten har varit träffande, utan för att den representerar en godhet.
    Folk verkar inte tåla att nån sätter för starkt värde på en sån här moralisk sak.
    Min erfarenhet är att då ska jag "tas ner på jorden", så det blir extra mycket kritik mot mig om all möjlig skit, skitsnack bakom ryggen för att skapa en bild där jag är av dålig karaktär i stället.
    Man ska inte tro att man är bättre genom att springa runt och vara ärlig hela tiden.

    Å så känslomässigt stöd, att vara en tröst.
    Det kan betyda så mycket för en människa att bara få luta sig mot nån en stund, lätta sitt hjärta, prata om det jobbiga.
    Detta uppskattas alltid, till en början.
    Sen blir det samma visa som med ärligheten.
    Vem tror jag att jag är som ska hjälpa å vara så snäll hela tiden.
    Antingen får man en dag en massa personliga påhopp som från ingenstans, eller så blir man fullkomligt utnyttjad genom sin snällhet och omtanke.

    Att räkna med att sprida lycka genom att vara snäll verkar ju bara hopplöst.
    Om man själv vill vara glad också, ja då pekar allt på att man ska vara ett kräk så där rent allmänt.

    Jag har flyttat och bytt beskantkaps krets flera gånger, det slutar alltid lika efter en tid.
    Vad hände med att förtjäna respekt, inte att skrämma sig till den?
    Jag ser bara att det sistnämnda fungerar i längden.

    Helt omöjligt att samla en livshistoria så här.
    Men hela mitt liv liksom, över 30 år, samma jävla skit.

    Släkt och familj, det har varit värst.
    Har fått klippa från en förälder, syskon, nån kusin, för att de gick för långt i sitt jävla utnyttjande och tyckte de kunde behandla mig som ingenting.
    Istället för att vara tacksamma över min godhet och hur mycket jag hjälper i deras liv, så trampar de på mig till slut.
    Mitt eget blod!
    Mina närmaste bröder har sakta utvecklat ett underliggande rent hat mot mig för att de har tyckt att de inte är lika "bra" som mig.
    Dom blåser och hustlar och ljuger i livet, jag gör det inte, så då har de gjort det till en livsstil att förtala allt jag är bakom ryggen, underminera varenda relation jag har, alla framsteg jag försöker ta i livet.
    Även om mina bröders mindervärdeskomplex blir mer extremt, är det samma princip som i alla andra livets situationer.

    Idag är jag så jävla trött.
    Helt slut, och det känns som att jag måste göra en personlighets transplantation för att gå vidare i livet.
    Varför retar godhet gallfeber på människor, jag förstår det inte.

    Sen finns dom här små sakerna, det som man gör för att det känns moraliskt rätt, men som ingen medvetet vinner på eller uppmärksammar.
    Skänka pengar till hjälporganisationer när man själv går på soc och har existens minimum.
    Släppa ut insekter istället för att mosa dom...
    Tala gott om folk och försöka hjälpa bakom deras rygg.
    Lämna in saker som människor tappat.
    Kommer inte på allt man kan ha för sig, men själva grejen att tro på det goda, göra det, och inte förvänta sig ett dugg tillbaka.
    Oavsiktligt blir ett sånt agerande som ett extra hugg i ryggen, när man inser hur mycket skit man får ta för den öppna godheten.

    Och ja, jag lär ju låta som en riktigt "tro-att-jag-är-bättre-människa".
    Men det har varit av samma värde som allt annat, att inte uppmärksamma mina ansträngningar och skapa nån sliskig skuld i dom som jag ställt upp på.
    Ödmjukhet är minst lika viktigt som allt annat har det känts som, annars är det ju bara ett spel.

    Tanken bakom allt sen barnsben är att jag har velat känna en självrespekt.
    Ge det jag skulle tycka om att få.
    Det kändes så vettigt från början, och gör det fortfarande på nåt motsägelsefullt sätt.
    Men jag blir bara blåst!

    Kan ju säga att det är lika i kärleks relationer.
    Vill att tjejen känner sig respekterad, verkligen hörd och uppskattad, fixar och donar med blommor, diska å städa, aldrig vara elak i ord även om konflikter uppstår kring något, även om sex är bland det bästa som finns så skapa en viktig del i relationen som säger att det finns annat som är minst lika värdefullt hos henne.
    Aldrig slagit fel, allt utnyttjas till slut.

    Kan se en slutsats som säger att det är mig det är fel på.
    Någon egenskap som tar fram det västa i varenda själ jag stöter på.
    Fruktansvärd tanke.

    Men samtidigt ser jag hur sånt här pågår runt omkring mig, för andra med.
    Är du för god, vill väl, så snäll snäll, då utnyttjas det, trampas på, hånas, för det kan ju inte var något annat än självgodhet.

    För min egen del har det gott så långt att jag kommer få ändra allt i mitt liv, den jag är och hur jag för mig, var jag bor och vilka jag umgås med.
    Kostat mig familj och släkt.
    Låter ju helt sjukt, men allt bottnar i en allt för brinnande tro på att göra gott och ha god moral.
    Största misstaget i mitt liv, inser jag nu när spenderat nära hälften av livet med dessa värderingar.

    Anledningen till att jag skriver under Sorg, är just för att det gör så ont.
    Vill bara gråta ibland, när jag insett att ingen relation är för helig för att inte utnyttjas och förkastas.

  • Svar på tråden Så vad är vitsen med att vara god??
  • Anonym (asa)
    Anonym (K) skrev 2015-12-15 15:36:29 följande:

    Folk kanske borde ta mer ansvar för människor överlag och inte vara så egostiska. Då kanske världen skulle se lite bättre ut. 


    Det finns inga "borden" här i livet förutom de man sätter upp för sig själv.

    Du tror att du är "snäll". Har du ens frågat de som du utsätter för din "snällhet" om de ens vill ha din snällhet.

    Själv spyr jag bara på översnälla människor. Dels för att de ofta är snälla för att må bra själv. Hatar att fungera som en ofrivillig bekräftelseburk för någon annan. Dels dumpar de över jobbet för sin egen gränssättning på mig. JAG tvingas försöka ta ansvar för ytterligare en vuxen person då de själva inte kan säga nej. Får huvudvärk av att försöka gissa och klura ut vart andras vaga gränser går. Skyll er själva om jag råkar trampa över någon av era gräns någon dag när jag inte orkar vara überinkännande. Vill ju inte ens vara det!! Ta hand om er egen skit istället.
  • Anonym (Renen Rudolf)
    Anonym (K) skrev 2015-12-15 12:53:09 följande:
    Samhället blir bättre av att du ger och jobbar av det du kan till gränsen att slita ut sig. När du väl slitit ut dig så kan du ju inte göra något och då blir det motsatt effekt. Men om man gör det till gränsen att slita ut sig så har man ju bidragit maximalt med vad man kan i form av skatt, hjälp till andra m.m. 

    Men många människor är inte ens i närheten av den gränsen när de ändå säger nej till att hjälpa andra. 
    Men titta, du sätter ju gränser du skriver till gränsen att slita ut sig.
    Precis där, har du ju då satt en gräns för dig.
    Bra. 

    Sen ska man vara väldigt försiktig med att kritisera andra för deras gränser, eller överhuvudtaget, du har inte hela deras livssituation klar för dig, du vet inte deras motiv och du behöver inte leva med konsekvenserna av deras beslut.

    För övrigt rimmar det illa med att vara en snäll människa att sitta och hacka på andra människor för att dom inte gör exakt som man själv gör.
    Det låter snarare lite bittert, om du ska ge så ge utan motkrav på att andra ska göra detsamma. 
    Det vore snällt av dig, en gåva med motkrav är ingen gåva, det är en förhandling. 
  • Anonym (asa)
    Anonym (K) skrev 2015-12-15 12:57:48 följande:

    Nej jag vet inte konsekvenserna. Men i 9 fall av 10 så kommer konsekvensen bli något positivt. 

    I värsta fallet så skulle inte räkningen betalas eller har betalats, ja då kommer pengarna bara betalas ut tillbaka till den som har räkningen och personen får gratis pengar. Så det är mycket svårt att det ska bli något negativt av det. 


    Jag skulle i alla fall i 100 fall av 100 vilja bli tillfrågad innan mina räkningar betalades av någon annan. Faktiskt finns det en risk för att du skulle få en käftsmäll om du betalade räkningar åt mig utan att fråga om lov först.
  • Anonym (K)
    MsFry skrev 2015-12-15 15:44:20 följande:
    Så du är inte intresserad av att få utnyttjandet att upphöra eller ändra din situation på något sätt? Vad klagar du i sådana fall på, du är ju nöjd?
    Ja med sitt beteende att vara snäll. 
    Problemet är när andra utnyttjar sådana människor till sin egen vinning skull.
  • Anonym (K)
    Anonym (Renen Rudolf) skrev 2015-12-15 16:01:56 följande:
    Men titta, du sätter ju gränser du skriver till gränsen att slita ut sig.
    Precis där, har du ju då satt en gräns för dig.
    Bra. 

    Sen ska man vara väldigt försiktig med att kritisera andra för deras gränser, eller överhuvudtaget, du har inte hela deras livssituation klar för dig, du vet inte deras motiv och du behöver inte leva med konsekvenserna av deras beslut.

    För övrigt rimmar det illa med att vara en snäll människa att sitta och hacka på andra människor för att dom inte gör exakt som man själv gör.
    Det låter snarare lite bittert, om du ska ge så ge utan motkrav på att andra ska göra detsamma. 
    Det vore snällt av dig, en gåva med motkrav är ingen gåva, det är en förhandling. 
    Nä jag har inte andras livssituation. Men jag har sett andras livssituation tillräckligt många ggr för att inse att den inte är i närheten den uppoffring som en annan gör. 
    Folk i snitt tänker betydligt mer på sig själva än vad jag gör.
  • Anonym (K)
    Anonym (asa) skrev 2015-12-15 16:04:48 följande:
    Jag skulle i alla fall i 100 fall av 100 vilja bli tillfrågad innan mina räkningar betalades av någon annan. Faktiskt finns det en risk för att du skulle få en käftsmäll om du betalade räkningar åt mig utan att fråga om lov först.
    Okej, skönt att du i så fall inte vet vem det är som betalt den då.

    Samtidigt har du mer pengar över i månaden att göra något annat för.
  • KingOfKings

    Att skänka till välgörenhetsorganisationer när du går på soc är verkligen inte någon godhet. Det är snarare svinigt

    Socpengar har du för att klara dig själv på. Det har vi andra betalat in på skatten, det är bland annat mina pengar som går till dig, pengar jag kunnat ge till mina barn, gå ut och bjuda dem på resturang med, men istället går de till dig. Det är helt okej för min del sålänge du klarar dig. Men att ge dessa pengar till välgörenhet tycker jag är svinigt och respektlöst.

    Samtidigt som resten av det du rabblar upp tillhör mest vanligt hyfs. Det jag tror du måste göra är att sluta vara naiv i din godhet.

    Dels så ska godhet fördelas på människor som förtjänar den. Inte på otacksamma egoister. Dels så ska den vara ovilkorad. Du gödslar alla med din godhet och sedan förväntar du dig att folk ska vara extra snälla tillbaka?

    Jag delar också ut godhet i form av att jag hjälper folk, men jag förväntar mig inget tillbaka och jag hjälper inte de jag misstänker försöker utnyttja min godhet.

  • Anonym (Renen Rudolf)
    Anonym (K) skrev 2015-12-16 08:23:26 följande:
    Nä jag har inte andras livssituation. Men jag har sett andras livssituation tillräckligt många ggr för att inse att den inte är i närheten den uppoffring som en annan gör. 
    Folk i snitt tänker betydligt mer på sig själva än vad jag gör.
    Så du anser dig vara en bättre människa än andra? 

    Hur vet du det förresten, att andra tänker mer på sig själva än vad du gör? 
    Hur vet du att det inte är en syn på andra som ligger hos dig själv, och inte har nån faktiskt grund.
    Dina upplevelser är subjektiva och färgade av dig, du vet det va? 
    För övrigt återigen att förhäva sig på andras bekostnad är inte förenligt med att vara en god människa.
    Det är faktiskt raka motsatsen. 
  • Anonym (Renen Rudolf)
    KingOfKings skrev 2015-12-16 08:29:57 följande:

    Att skänka till välgörenhetsorganisationer när du går på soc är verkligen inte någon godhet. Det är snarare svinigt

    Socpengar har du för att klara dig själv på. Det har vi andra betalat in på skatten, det är bland annat mina pengar som går till dig, pengar jag kunnat ge till mina barn, gå ut och bjuda dem på resturang med, men istället går de till dig. Det är helt okej för min del sålänge du klarar dig. Men att ge dessa pengar till välgörenhet tycker jag är svinigt och respektlöst.

    Samtidigt som resten av det du rabblar upp tillhör mest vanligt hyfs. Det jag tror du måste göra är att sluta vara naiv i din godhet.

    Dels så ska godhet fördelas på människor som förtjänar den. Inte på otacksamma egoister. Dels så ska den vara ovilkorad. Du gödslar alla med din godhet och sedan förväntar du dig att folk ska vara extra snälla tillbaka?

    Jag delar också ut godhet i form av att jag hjälper folk, men jag förväntar mig inget tillbaka och jag hjälper inte de jag misstänker försöker utnyttja min godhet.


    Nja, jag håller inte med och jag är också en av dom som betalar via skattsedeln.
    Men vare sig du eller jag betalar ett öre mer eller mindre beroende på hur socialbidragstagaren väljer att spendera sina pengar.
    Jag tycker nog att vi ska låta folk få ha den friheten att själva avgöra sånt.
    Ett samhälle som ska gå inte och detaljstyra andra människors val på det viset verkar vara ett ganska hemskt och låst samhälle.
    Låt människor få behålla sina valmöjligheter.
  • Anonym (asa)
    Anonym (K) skrev 2015-12-16 08:23:55 följande:

    Okej, skönt att du i så fall inte vet vem det är som betalt den då.

    Samtidigt har du mer pengar över i månaden att göra något annat för.


    Men jag skulle inte vilja ha dina eller någon annan okänd persons pengar hur som helst oavsett hur fattig jag var.

    Inser du att du i så fall skulle tvinga dig på mig och att det är raka motsatsen till "snällhet"?

    Om jag ska vara ärlig är du i mina ögon inte alls så "snäll" som du själv tycker. Däremot tror jag att du inte har reflekterar särskilt mycket i moraliska frågor och dessutom tror jag att du har ett stort bekräftelsebehov och att du försöker fylla ett hål i dig själv med hjälp av din förvirrade "snällhet".
Svar på tråden Så vad är vitsen med att vara god??