• arh

    Planerar barn - Unga föräldrar

    Jag (19, 20 i jan) & min sambo (22 i nov-15) planerar barn och har ganska nyligen börjat försöka. Hade beräknad ägglossning 10/11, jag vill så gärna testa men ska hålla mig till planerad mens men jag håller verkligen tummarna att det blir som vi vill.

    Det jag undrar är om det finns fler unga här inne som planerar/försöker för barn som kanske vill följas åt. 

    - Jag gick idag in på en gravid app och läste lite och om jag nu är gravid så är jag i gravid vecka 4. Det jag egentligen ville läsa om var olika symtomer som man kan ha så här pass tidigt i en graviditet."De flesta har inga symtom såhär tidigt men en del kan redan nu känna: Illamående, spänningar i brösten och extra känsliga bröstvårtor." Jag inbillar mig säkert men mina bröst är smått ömma och även bröstvårtorna men jag hoppas att det är på riktigt.

  • Svar på tråden Planerar barn - Unga föräldrar
  • Jennymariaa
    Miniflicka93 skrev 2015-11-17 15:21:45 följande:

    Jag har plussat!! 8 månader tog de hela!!


    Grattis!! :))
  • hmg
    arh skrev 2015-11-16 22:40:36 följande:

    Hurrni! Det börjar bli en del människor här inne. Finns det något sätt att sluta gruppen? Om ni skulle vilja det alltså :)

    Och en till grej. Nidationsblödning är det någon som vet något om det. Jag tror att jag kan ha fått det idag och jag vet inte om jag ska vara glad eller orolig. Mest orolig för tänk om det inte är det. 

    I Gravid & Baby appen som jag har på mobilen står det såhär "En liten blödning kan uppstå när det befruktade ägget fäster i livmoderslemhinnan, en sk, nidationsblödning" 


    Om du inte fortsätter blöda så är det ju förmodligen en nidis, hoppas verkligen det! :D

    Och angående din fråga om billiga tester så är det ju sådana man tar förns när mensen är sen och de är med 99 % säkerhet. =)
  • Lilla Luna

    Grattis! Härligt! :D


    Miniflicka93 skrev 2015-11-17 15:21:45 följande:

    Jag har plussat!! 8 månader tog de hela!!


  • Laceyy
    arh skrev 2015-11-16 22:23:32 följande:
    Välkommen hit! Äntligen är jag inte yngst :) (19)
    Hehe tack! Är du 96a? :) skiljer bara ett år mellan oss isånafall, kul!
  • Laceyy
    Miniflicka93 skrev 2015-11-17 15:21:45 följande:

    Jag har plussat!! 8 månader tog de hela!!


    Grattis!
  • arh
    Familjelivet skrev 2015-11-17 11:09:42 följande:

    Vad bra! Då får du säkert förlängt! Hur ser du på att inte ha fast jobb innan du får barn? Jag har ju också "bara" visstidsanställning. Men mitt jobb är nöjda med mig med, så hoppas på att på vara kvar!! För mig är det inga problem med att inte ha fast, visst är det något jag önskar att jag har innan vi får barn. Men vem vet hur länge jag måste vänta då? Vi har ju en stabil ekonomi, min sambo tjänar bra, äger hus och bilar, så om jag skulle behöva gå hemma med dålig mammapeng så skulle vi klara oss ändå. Och får man inte komma tillbaka efter ledigheten så är det bara att börja söka nya jobb under tiden man är hemma :) Allt man "vill ha" kan man ju satsa på till nästa barn, som tex fast jobb.

    Åh vad jag längtar till man får köpa små söta bebisgrejer :) flera av mina vänner har barn, så brukar köpa något då och då till deras små :)


    Vi skulle klarar oss bra vi med om det skulle visa sig att jag skulle bli utan förlängning, visst kanske vi inte kan unna oss typ allt som vi vill ha som vi gör just nu för det mesta. Men det här livet med mycket restaurang besök och shopping kommer ju naturligt att minska med en bebis. Jag har ju en plan att läsa till undersköterska och bara jag har den utbildningen så får jag ju fast utan problem. Däremot funderar jag på när jag ska kliva på utbildningen. Jag vet iallafall att jag ska läsa på distans så att jag kan jobba lite samtidigt :)

    Ja eller hur! Jag och min sambo har planerat sedan en månad tillbaka att åka till Gekås ullared i början på december och igår lyckades jag övertala honom med goda argument att köpa lite bebis grejer där då jag googlade runt och hittade väldigt prisvärdiga saker där. Så oavsett om jag nu är gravid eller inte så kommer lite grejer få följa med då. Vi har så många mil dit att det blir svårt att planera in en till resa innan det blir någon bebis :)
  • arh
    Lilla Luna skrev 2015-11-17 16:13:05 följande:

    Vart bor ni alla? Jag bor i Västernorrland. Typ i Sundsvall.


    typ jag också :O
  • arh
    Laceyy skrev 2015-11-17 16:21:18 följande:
    Hehe tack! Är du 96a? :) skiljer bara ett år mellan oss isånafall, kul!
    Ja precis en tidigt född 96a  :)
  • arh
    Miniflicka93 skrev 2015-11-17 15:21:45 följande:

    Jag har plussat!! 8 månader tog de hela!!


    wihoo! Grattis till dig och din sambo! Hoppas det går bra :)
Svar på tråden Planerar barn - Unga föräldrar