oOHalalOo skrev 2015-07-08 20:08:57 följande:
Fast vad de bland annat tar upp är uppvärmning och det hygieniska perspektivet. I Sverige är vi så pass upplysta så vi vet hur tokigt det kan gå med väldigt många människor på en liten yta under sådana omständigheter och vad det kan leda till. Titta bara på de som hyr ut bostäder det står väldigt ofta att antalet i bostaden ska vara enligt ett begränsat antal i förhållande till bostadsytan. Det finns ju en anledning till det.
Sen är det väl så att alla ändå har sin rätt att göra sin röst hörd i Sverige oavsett vem man är och vad det gäller rätten att uttrycka sin åsikt och att vi har yttrandefrihet som grund för det. Varför menar du att du vill slippa se sånt? Är du inte för den demokratiska tanken?
Ja precis. Sverige är ett upplyst land men ändå tillåter Sverige att asylsökarna får leva under sådana vidriga omständigheter. Det är klart om det kommer 100 000 nya asylsökare varje år så blir det trångbott.
Antingen så fortsätter man på den vägen eller så gör man som SD vill och byter signalpolitik och minskar invandring med minst 90% så löser sig problemen.