Betalar verkligen länstyrelsen för att folk ska få barn?
Är det sant att länsstyrelsen finansierar IFV? Har det blivit en rättighet att få barn?
Är det sant att länsstyrelsen finansierar IFV? Har det blivit en rättighet att få barn?
Om livmodern behöver vila (från menstruationerna?) så är det en annan problematik, ju. Har inget med ägglossningarna att göra.
Just det här GÅR inte att läsa på, eftersom ingen får säga något negativt om p-piller. På grund av att varje gång det kommer en varning för p-piller, så blir det en våg av aborter i stället.
Tillägg till detta: p-pillret är ju väldigt politiskt laddat, eftersom det ansågs vara mirakelmedicinen för kvinnans frigörelse... Följden blev i stället ett stort antal äldre, ensamma, barnlösa och bittra kvinnor, som förstört sin fruktsamhet, eller valt att ej utnyttja den, under de unga, fertila åren.
" Följden blev i stället ett stort antal äldre, ensamma, barnlösa och bittra kvinnor, som förstört sin fruktsamhet, eller valt att ej utnyttja den, under de unga, fertila åren."
Den enda bittra här är nog du :) och de flesta av oss som genomgår IVF får det barn vi önskar.
En sak som har slagit mig, är att religiösa (katoliker förr, många frikyrkliga nu, muslimer och kristna syrianer) inte verkar ha detta problem. De får nästan alltid många barn utan problem. Och vad skulle det bero på, om inte att de håller på sig till äktenskapet, gifter sig tidigt, och inte använder p-medel under någon period i livet..?
Nåja. Om vi ska vara sådana, så...
De två vanligaste orsakerna till kvinnlig infertilitet är faktiskt självförvållade de också. Könssjukdomar i ungdomen som fått äggledarna att klogga igen (eller orsakat sammanväxningar och ärrvävnader annorstädes i maskineriet), samt att kvinnan satsat på sin karriär tills hon blivit för gammal för att bli mor.
Barnlöshet räknas som en sjukdom och är oftast ett symtom på annan sjukdom (tex endometrios). Det erbjuds (begränsad) behandling för det såsom det erbjuds behandling för även andra odödliga sjukdomar. Förstår inte vad som är fel med det?
Barnlöshet räknas som en sjukdom och är oftast ett symtom på annan sjukdom (tex endometrios). Det erbjuds (begränsad) behandling för det såsom det erbjuds behandling för även andra odödliga sjukdomar. Förstår inte vad som är fel med det?
...och SÅ HÄR rörigt kan det bli, HBTQ-personer tilläts skaffa barn med sjukvårdens hjälp:
www.dn.se/nyheter/sverige/kraver-indraget-faderskap-efter-konskorrigering/