snö 81 skrev 2014-11-10 15:42:31 följande:
Jag har också massor med frågor kring flaskmatning, men alla pratar bara om amning.
Min dotter ammade jag, men 2 år efter hennes födelse gjorde jag en bröstreduktion, alltså ordentlig förminskning. Efter det finns det varken någon hopkopplad mjölkgång kvar och inte heller tillräckligt med körtlar för att producera mjölk. Min BM tyckte ändå att jag kunde försöka för ibland kan det komma lite lite mjölk. Men jag är inte intresserad av att sitta och pressa fram obefintlig mjölk och sedan ändå ge flaska.
Vet inte ens om jag måste ta med ersättning till BB eller om det finns där?!
Ersättning finns på bb så det är ordnat. Men nappflaskor vete sjutton?? Vi gick ner och köpte en i Apoteket som låg i entrén när vi blev så jäkla trötta på den eviga sked- och koppmatningen som ändå inte gav någonting.
Jag ammade dottern tills hon var 1,5 år men i början så fick jag en bröstböld så de var tvungna att skära upp bröstet och dränera det. Dvs troligtvis har jag enbart ett fungerande bröst att amma från och med tvillingar dessutom känns inte det realistiskt alls. Kommer även att vara skönt att någon annan kan ge mat då jag kände mig låst de första månaderna med dottern då hon vägrade flaskan efter någon månad.
Jag tänkte pumpa ut råmjölken och ge den till småtöserna och sedan be om tabletter som gör att mjölken inte rinner till. Måste komma ihåg att fråga min bm om hon tror att jag får tabletterna, vet att några blivit nekade nämligen (amningsgalna barnmorksor, omg säger jag bara...)