Inlägg från: realist14 |Visa alla inlägg
  • realist14

    Varför hatar folk SD?

    Speakers Corner skrev 2014-07-30 09:04:14 följande:
    I relation till antalet invandrare i Sverige så ja, ett absolut fåtal.
    Dom allra flesta invandrare ägnar sig inte åt upplopp.

    Jag frågade dig förut, nu frågar jag igen, vad tror du att det beror på att det blir upplopp i vissa stadsdelar och vad tycker du man ska göra åt det, förebyggande och när det händer.
    Ja men hur tänker du nu, att det pga den relationen innebär att vi inte har ett problem på de platserna? Vad ska vi med den jämförelsen till öht i detta resonemang??? Ingen som påstått att ALLA håller på med sådant ändå.

    Jag har inget recept på hur, då hade jag ringt ordningsmakten och tipsat, men som det ser ut nu så blir ju inget bättre. De måste ha eskort av varandra för att öht åka in, då har det gått lite väl långt..och man har gett upp lite.Och visat vem som bestämmer,
  • realist14
    Speakers Corner skrev 2014-07-30 09:45:23 följande:
    Sålänge som det vinklas så hårt till invandrares nackdel och invandrare målas ut som roten till allt ont som sker i Sverige så anser jag att det är väldigt viktigt med nyanserna och att påtala att det handlar inte om nationaliteter eller ursprung.
    Det handlar om socialt utanförskap, att leva i ett område som ingen tror på och ingen satsar på (nästan), det handlar om att bli stämplad redan som barn, det handlar om att sakna förebilder och hopp

    Så du tror på hårdare metoder, att möta konflikt med konfliktsökeri.
    Du vet att det i regel börjar med att man går in och sätter hårt mot hårt, såna här upplopp startar inte i ett vaccum.
    Dom har börjat med att polisen eller andra myndigheter gått in och agerat på ett sätt som triggat igång upploppet, sen kan man säkert diskutera om dom hårda metoderna var befogade eller ej, det vet inte jag och det är säkert olika från gång till gång.

    Till viss del håller jag med dig, man får aldrig acceptera sånt beteende.
    Och självklart måste polisen få resurser att stoppa ett sånt upplopp när det väl är igång.
    Men samtidigt parallellt med det så måste man satsa förebyggande på dom här ungdomarna, för det är ju ungdomar som det handlar om i regel.
    Bryt upp den sociala misären och ge alternativ och hopp till människorna.
    Att bara köra med hårda bandage är en enkel väg som bara eskalerar våldet.
    Det är min övertygelse.

    Glöm inte heller att det inte är attför ovanligt att våra svenska fina ungdomar ser en chans att leva ut och tar sig dig för att delta i upploppet.
    Så det är inte en fråga om ursprung eller kultur.
    Och därför ska inte åtgärderna handla om det, då botar man bara symptom men inte orsakerna.
    I grund och botten blir allt en knivseggs-balans med ord där minsta felsteg leder till att man är rökt.
    Svårt att debattera då. Och man kan säga samma sak, men lindar man inte in det in ursäkter förklaringar och den obligatoriska offerkoftan, då lyssnar ingen. Blir lite skevt då, och leder ingenvart...vi står ju och stampar i dessa frågor på samma fläck.
    Menar för den skull inte att man ska ösa ur sig skit men att det ska kunna vara rakt och realistiskt, och ibland måste man peka mot ett håll, sorry.

    Men drömlandet, där man blir omhändertagen, får skolgång sjukvård uppehälle mat osv osv............en fristad....en hel del hjälp, så pass att många tycker det är fööör mycket...borde till en början vara good enough kan jag tycka.

    Vill man sen mer i livet så får man som alla andra- jobba för det.
    Vi kan ju inte lösa dessa problem med att ösa på mer resurser och indirekt tala om att bråk lönar sig, och att det är helt rimligt att anse att en nivå under svensson-standard inte är ok, trots att man saknar kanske både utbildning och språkkunskaper.

    Lite blir det i min värld iaf som att jag driver omkring på en flotte utan hopp om överlevnad, blir uppdragen i sista stund av ett kryssningsfartyg, och börjar dag tre när jag ätit upp mig och vilat, att bråka om varför jag inte har lyxhytt som de andra.

    Ja jag tror på att möta en hård alltyd med samma språk, därför att allt annat blir fel. Som i en hundflock där vissa vovvar blir undergivna direkt och de starkare blir ledare. Funkar inte att komma och ta hand om den hundflocken genom att lägga sig på mage och vifta med alla fyra i luften..kika på hundprogrammen som går på två så få du se....knäpp jämförelse kanske men det är lite samma sak, samma funktioner.


  • realist14
    Kunigunda skrev 2014-07-30 13:09:12 följande:
    Jag ber om ursäkt att jag hänvisade till det mest aktuella exemplet. Jag skulle så klart ha, slumpvis, valt ut något som inte hade något med Stockholmsförorter (som diskuterades) att göra. Om du vill att varje argument ska innehålla en komplett katalog med kommentarer får du hitta en arbetslös diskussionspartner.

    Utifrån svensk arbetsmiljölagstiftning är även 100 potentiellt hotfulla personer mer än nokk för att motivera poliseskort.
    Ja absolut, räcker med hälften, beroende på vad de gör.
    Men jag menade att det inte är något som skett en gång utan ett normaltillstånd på vissa platser där det inte riktigt är som det ska vara, eller borde vara.
  • realist14
    Speakers Corner skrev 2014-07-30 10:41:58 följande:
    Jag lyssnar även om du skippar offerkoftan, men det finns något mellan offerkofta och hårdvinklingar och rena grundlösa påståenden som man ofta kan läsa om invandrare.

    Rakt och realistiskt absolut, sen kan man fråga sig vems världsbild som är den verkliga, vi är alla färgade i det vi ser omkring oss.
    Ingen äger sanningen.
    Varför måste man peka åt ett håll?
    Jag har aldrig upplevt det behovet, hur tror du det kommer sig?

    Till att börja med så handlar det långt ifrån alltid om flyktingungdomar, som jag förstått det så handlar det ofta om andra generationens invandrare.
    Ska dom vara mer tacksamma för det fina samhälle som Sverigen ändå är, än vad andra infödda ungdomar är?
    Varför det, visserligen så gav vi deras föräldrar en fristad,men det gäller ju inte dom, dom är födda här.
    Men till skillnad från andra ungdomar som växt upp på "fina gatan" så har dom betydligt sämre utgångsläge, dom har sämre ekonomi i regel, sämre boendestandard, sämre skolor, osv, osv........det är inga ursäkter, det är förklaringar, om man inte kan se vart det kommer ifrån kan man inte heller åtgärda problemen.

    Självklart ska man satsa på dom här områdena, om man inte tycker det är ok att människor lever under olika förhållanden beroende på ursprung, så av ren självbevarelsedrift.
    Men jag tycker att det är en vämjelig åsikt att vissa medborgare i vårt land ska leva på en sämre standard enbart pga ursprung.
    Vi är alla människor, så istället för att sänka dom som har det sämst ännu mer, så ta en titt på dom som har det bäst.
    Dom rikaste i vårt land har ökat sina tillgångar enormt dom senaste åren.
    Ta en titt på hur alliansen medvetet gått in för att öka klyftorna.
    Slå inte på den som ligger.

    Jag vill ändra din liknelse, om du blir uppplockad av ett lyxfartyg, så är det klart att man inte kräver lyxhytten,men kanske man inte heller blir lycklig av att sova på däcket utomhus längst ner i båten, resten av livet och vara utsatt utan möjlighet att nånsin ta sig upp samt bli anklagad för alla fel som uppstår på båten, om nån blir bestulen är det du som blir anklagad och dömd för det.
    Det är en bättre och mer verklighetsnära liknelse.

    Kul att du tar upp det här med hundar, jag har sysslat med hundar hela mitt liv och läst på om vargars beteenden.
    När du tränar en hund så handlar det alltid om en kombination av förtroende och respekt, ge och ta, den som inte behandlar sin hund väl får antingen en strykrädd hund som är en ögontjänare eller en hund som revolterar/gör upplopp.
    Dessutom i en vargflock så kan den där ranglägsta få kliva upp och visa framfötterna och ta ledningen i ett sammanhang där den är kunnigast, t ex kan en ranglåg varg vara en hejare på att jaga bäver då lyder alla andra den vargen just vid bäverjakt.
    Vidare så respekteras även den ranglägsta i vissa sitautioner, om hunden t ex har ont, det har jag sett vid ett flertal tillfällen på mina egna hundar.
    Trycker du in en ranglåg hund i ett hörn utan nån väg ut så är risken stor att du blir huggen/det blir upplopp.
    Det handlar om tillit, det vet en bra flockledare.
    Och människor är ganska lika men ändå så oändligt mycket mer komplexa.
    Absolut, mellanting öär bäst, men även mellanting blir sågade som rasistisk tyvärr.

    Peka åt ett håll? För att det är där makten finns, tror jag. I de egna leden.
    Pekas det bara mot samhället, så blir det en sanning till slut att ALLT är samhällets fel, det ser man ju rätt ofta besvis på.Att inte bli insläppt på krogen=rasism, att bli stoppad utan biljett på tbanan=rasism, att bli haffad av polisen=rasism, osv...
    Där kommer man ju inte tillrätta med problemen.

    Inte sämre standarn pga ursprung nej, men vem ska avgöra det? Alla svenskar har inte samma standard heller.
    Och det är väl inte ok att man ska kunna landa på arlanda rakt in i en medelklass-standard, eller vad menar du? Snacka om att det skulle skapa ännu mer motsättningar.

    De sover int längst ner i båten, som sagt, sverige är generöst och bistår med allt man kan rimligen behöva...eller hur.

  • realist14
    Kunigunda skrev 2014-07-30 13:46:57 följande:
    Vad är ett normaltillstånd? Förlåt, men jag förstod inte ditt svar.
    Något som pågår hela tiden, inget som var där och då....
    Rätt tyst om det i media nu bara.
    Och vad jag vet så törs inga utryckningsfordon köra in utan eskort än i dag.
  • realist14
    Kunigunda skrev 2014-07-30 14:29:12 följande:
    Var då?
    de förorter där problemet finns..
    Tråkigt varje gång det sker.

    www.liveleak.com/view&comments=1


  • realist14
    Kunigunda skrev 2014-07-30 14:47:37 följande:
    Du menar att upplopp är ett normaltillstånd i flera förorter? ????
    Nej det tillståndet då inte utryckningsfordon kan/vill köra in utan eskort handlade det om.
  • realist14
    Kunigunda skrev 2014-07-30 14:57:48 följande:
    Det är ju inget normaltillstånd. Det var det under några månader i Ronna (Södertälje) för några år sedan, men knappast nu och knappast överallt. Vilken anekdot har du nu hört?
    När i din värld var senaste bränderna/upploppen i Hussby tex? Så ska jag svara på din fråga om en stund.
  • realist14
    Kunigunda skrev 2014-07-30 15:17:00 följande:
    Det är skillnad på upplopp (förra veckan i Rinkeby) och normaltillstånd, vilket jag trodde att vi klargjort.
    Helt klart.Och behövs det inte normalt, dvs eskort, så är vi alla glada.
Svar på tråden Varför hatar folk SD?