Inlägg från: gladadagar |Visa alla inlägg
  • gladadagar

    BF i oktober. Någon som vill följas åt?

    Hej! Jag hänger också på här :) Väntar mitt första barn 26 oktober (v.30+0 idag) och har mått ganska bra under hela graviditeten fysiskt men det känns som att jag oroar mig mer än njuter av graviditeten. Oron är rätt obefogad eftersom allt har varit jätte bra och jätte normalt på alla kontroller men jag vågar inte hoppas förrän jag håller bebis i min famn. Har tidigare haft ett missfall (v.8) som tog ganska hårt på mig så jag antar att det är därför.

  • gladadagar
    Erli skrev 2013-08-17 22:43:52 följande:
    Jao, hoppat på kryckor från v 20 ungefär och numera är det rullstol som gäller om jag ska följa med och handla eller liknande. Senaste veckan har det blivit mer jobbigt framtill i ljumskar och underlivet (ursäkta). Antar att det beror på fogarna eller kanske bebis som trycker på nerver. Huvudet neråt senaste veckan iallafall ;)



    Åh stackarn, kan bara föreställa mig hur jobbigt det måste vara att behöva kryckor. Såklart är allt värt det när världens finaste bebis ligger i famnen :)
    Sania skrev 2013-08-17 22:50:50 följande:
    Jag har också bf 11 oktober :) med mitt andra barn. Vill bara föda och få det gjort, orkar inte vara gravid längre. Känner mig stor och tung och allt känns extra jobbigt.

    Min son är snart 10 månader så det blir knappt 1års skillnad.



    Känner detsamma, känns som jag varit gravid i en evighet. Sen kan jag förstå att det såklart blir extra ansträngande att vara gravid när man redan har en liten att ta hand om.
  • gladadagar

    Sania, eftersom jag själv aldrig upplevt förlossningssmärtan tidigare har jag jätte svårt att föreställa mig den eller kunna bli rädd för den. Så istället känner jag mig naiv som är peppad inför förlossningen och ser fram emot att gå igenom de där tunga timmarna innan man får se sitt barn. Försöker tänka på mensvärken som för mig är oerhört hemsk, måste ligga i sängen de första dagarna, men det var ju ett tag sen jag var med om den...

  • gladadagar

    Jag vill också föda så naturligt som möjligt. Efter att ha läst olika böcker osv känns det som att jag allra helst bara vill fokusera på att andas rätt och kanske eventuellt använda lustgas. Ska dock bli spännande att se om jag kommer att hålla mig till detta eller bli så överväldigad att jag ber om ALLT som går att få :p

  • gladadagar

    LinnElin: Det låter som om du hade det väldigt jobbigt efter din förra förlossning. Skönt att det iaf blev bättre med tiden. Om det är ngt jag är rädd för så är det att brista mkt och få problem efter förlossningen. Själva smärtan under tiden man föder är jag inte direkt rädd för, jag försöker tänka att den ju går över och nu när du säger att det är som den värsta mensvärken, ja då vågar jag tro att det inte är "så farligt", eftersom jag har en vän som sagt detsamma, men det är ju samtidigt så olika för alla eftersom smärta är så subjektivt.

  • gladadagar

    Lullaby: Låter som en riktigt jobbig upplevelse! Vilken tur att det gick bra tillslut ändå. Hoppas att det går bättre för dig denna gång iaf :)

  • gladadagar

    Mami2013: Välkommen till tråden! Vad kul att vi är tre som har BF efter varandra. Du 25, jag 26 och Erli 27 :)

  • gladadagar
    Lullabay skrev 2013-08-18 19:24:25 följande:
    Gladadagar, Tack! Ja det var ganska jobbigt, och han var så liten:P Hahah, 2080gram vägde plutten och fick matas med sond plus att jag försökte få igång min amning. Men han var så liten och klen och orkade liksom inte amma ordentligt.

    Hittade en bild här, det är dock svårt att förstå riktigt hur liten han var men, han har neonatalens kläder på sig, som är i storlek 40. haha, han badade nästan i dom, fick vika upp i armarna och knöla ner byxorna i strumporna:P



    Nämen åh vad liten han var! Fantastiskt hur de små återhämtar sig från t.ex för tidig födsel, de är starkare än vad man vågar tro och riktiga mirakel oavsett om allt gått enligt "planen" eller om det sker ngn komplikation.
  • gladadagar
    FridaE skrev 2013-08-19 00:28:34 följande:
    Hej!

    Jag är ny här. Väntar mitt första barn 26 oktober.

    Just nu borde jag sova, men av olika anledningar/krämpor och en kick-boxande bebis så kan jag inte det... rätt mysigt ändå! ð???

    /Frida



    Välkommen till tråden! Vad kul att vi har BF samma dag :)

    Hoppas du kunde somna tillslut :) har också börjat få lite svårt att somna på siståne men hittills har jag haft en bebis som faktiskt verkar leka på dagtid och sova på natten, hoppas det håller i sig :p
Svar på tråden BF i oktober. Någon som vill följas åt?